Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihi Atatürk Ortaokulu Kapanıyor

Ulus'taki tarihi Atatürk Ortaokulu, Yıldırım Beyazıt Üniversitesine Ek Hizmet Binası yapılacağı gerekçesiyle kapatılıyor.

yapı.com.tr
Tarihi Atatürk Ortaokulu Kapanıyor

Ankara Ulus'taki tarihi Atatürk Ortaokulu, Yıldırım Beyazıt Üniversitesine Ek Hizmet Binası yapılacağı gerekçesiyle kapatılmak isteniyor. Birgün Gazetesi'nden Dilek İçten'in haberine göre, Okulda öğrenim gören öğrencilerin akıbeti hakkında hiçbir bilgi vermeyen İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün öğrenci velilerinin itiraz dilekçelerini de dikkate almadığı bildirildi. Atatürk'ün bizzat kurduğu okullardan biri olan Atatürk Ortaokulu'nun kapatılacağı duyuruldu. Ulus'un merkezinde bulunan ve tarihi eser niteliğindeki okul binası Yıldırım Beyazıt Üniversitesi için ek hizmet binasına dönüştürülecek. Okulun gelecek dönem kapanacağını duyuran okul müdürlüğü, 390 öğrencinin hangi okula nakledileceği hakkında da hiçbir bilgi vermedi. Kapatılmanın durdurulması için Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvuran öğrenci velileri ise olumlu sonuç alamadı. Okulun kapanmasına karşı çıkan veliler seslerini duyurmak için 2 Temmuz Çarşamba saat 13.00'de Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde oturma eylemi gerçekleştirecek.

Yapabileceğimiz hiçbirşey yok

Bu durumdan mağdur olan öğrenci velileri BirGün'e yaptıkları açıklamada, itirazlarının Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından dikkate alınmadığını savundu. Veliler, İl Milli Eğitim Müdürü'yle de görüştüklerini fakat yetkililerden "Bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yok" yanıtı aldıklarını belirtti.

Aygün'den destek

Atatürk Ortaokulu'nun öğrencileri ve velileri TBMM'de CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile bir basın toplantısı düzenledi. Aygün, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okulu kapatma kararını eleştirerek, tarihi okul binasının bir rant kapısı olarak görüldüğünü, öğrencilerin mağdur edildiklerini belirtti. Öğrencilerin ve velilerin gösterdikleri çabaya rağmen olumlu sonuç alamadıklarına kaydeden Aygün, ilgili makamların bu konuya tepkisiz kaldığını vurguladı. Çağdaş Hukukçular Derneği Temsilcisi ve ailelerin avukatı Aytaç Ünsal ise dernek olarak öğrencilerin eğitim haklarını korumak için yasal girişimlerde bulunacaklarını açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihi-ataturk-ortaokulu-kapaniyor_121994.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!