Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TMMOB Düzenlemesi Mimar ve Mühendisleri Ayağa Kaldırdı

TMMOB’un 'harita, plan, etüt ve projelerine' belli parasal bedel karşılığında verdiği vize yetkisinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devrini öngören tasarının kabul edilmesi, meslek grupları tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Uzmanlar ve oda temsilcileri, yasayı yapi.com.tr için değerlendirdi.

yapi.com.tr
TMMOB Düzenlemesi Mimar ve Mühendisleri Ayağa Kaldırdı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin (TMMOB) yetki ve yükümlülüklerinin değişimine ilişkin hazırlanan önerge, daha önce Aralık 2012’de yoğun bir şekilde gündeme gelmişti. Oluşturulan kamuoyu, yapılan itirazlar sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, oda temsilcileriyle bir görüşme gerçekleştirmiş; bu görüşme sonrasında da yasa tasarısının geri çekildiği açıklanmıştı. Görüşmeye katılan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, Bakan Bayraktar'ın kendilerine, "Benim dönemimde meslek odaları ile ilgili böyle bir yasa gündeme gelmeyecek" dediğini aktarmıştı.

Fakat aradan altı ay geçmeden Gezi Parkı olayları sonrası bir torba yasa içerisinde yeniden gündeme gelen ve meclis tarafından oy çokluğuyla kabul edilen önerge, itirazları da beraberinde getirdi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, 9 Temmuz Salı gecesi TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 'Torba Yasa Teklifi'ne eklenen son dakika önergesi için, "Taksim Gezi Parkı direnişinin yarattığı sarsıntının faturası, TMMOB‘ye çıkartılmak isteniyor" açıklamasını yaparken; TMMOB'a bağlı meslek odaları da sert kınama mesajları yayınladılar.

yapi.com.tr, dernek ve oda temsilcilerine, uzmanlara, itiraz gerekçelerini ve düzenlemeyle ilgili öngörülerini sordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-duzenlemesi-mimar-ve-muhendisleri-ayaga-kaldirdi_110717.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!