Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ'den Depremzedelere Borç Sürprizi!

Kütahya'nın Simav İlçesi'nde 2011'deki depremde evleri hasar görenler için yapılan konutları altyapısı yetersiz olduğu için TOKİ'ye iade etmek isteyen vatandaşlara 6 bin TL'lik borç çıkarıldı.

yapi.com.tr
TOKİ'den Depremzedelere Borç Sürprizi!

DHA'nın haberine göre Kütahya'nın Simav İlçesi'nde 2011 yılında meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.9 büyüklüğündeki depremde evleri hasar gören 928 hak sahibine, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) tarafından Muradınlar Mahallesi'nde kalıcı konutlar yaptırıldı.

Bölgenin altyapısının yetersiz olduğunu ifade eden bazı hak sahipleri, bu konutlara taşınmak istemeyip anahtarı TOKİ'ye iade etmek isteyince 6 bin TL'lik borçla karşılaştı.

19 Mayıs 2011'de gerçekleşen yıkıcı depremin ardından 6 ayda konut yaptıran AFAD, 9 şiddetindeki depreme dayanıklı konutlar için metrekare ve yerleşim alanının coğrafi yapısına göre 70-86 bin lira aralığında fiyat belirledi. AFAD, hak sahipleriyle konutların bedellerini ilk iki yılı ödemesiz, tamamını 18 yıl içerisinde aylık 300- 400 lira arasında değişen fiyatlardan ödemeleri konusunda sözleşme imzaladı. İki yıl konutların ısı giderlerini karşılayan AFAD, anahtarları sahiplerine teslim etti.

16 bloğun bulunduğu Şahin Tepesi'nde konut sahibi olanlar, bölgede yol, içme suyu ve ulaşım gibi konularda eksikliklerin bulunduğunu bildirdi. Sığınacak başka bir ev bulamayanların haricinde çoğu konut sahibi Şahin Tepesi'ne gitmedi. Şahin Tepesi'ndeki konut sahipleri kura ile sahip oldukları depreme dayanıklı konutlarını TOKİ'ye iade etmek için sıraya girdi. Anahtarını teslim etmek isteyen vatandaşların talebini inceleyen TOKİ, hak sahiplerine gönderdiği resmi yazılarda, 'tazminat ve kira bedeli' olarak yaklaşık 6 bin TL'yi Mal Müdürlüğü aracılığıyla Başbakanlık Merkez Saymanlığı Merkez Bankası Ankara Şubesi'ne yatırmalarını, aksi halde anahtarları teslim almayacağını bildirdi. Evinin aidatlarını ödeyemeyen vatandaşlar, 6 bin lirayı temin edebilirse evleri iade edebilecek.

Konut sahiplerinin feryadı

AFAD ve TOKİ yetkililerinden bu kapsamda anlayış beklediklerini ifade eden konut sahibi boyacı Vural Tuhal (38), "Konutumda hiç oturmadım. Kiracı da bulamadım. Taksitlerini ödeme süresi başladı. Anahtarımı iade etmek için ise 6 bin lira bulmam lazım. Ne yapacağımı şaşırdım" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiden-depremzedelere-borc-surprizi_114486.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!