Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin Enerji Alanında Endüstrileşme Problemi Var

Halk Enerji Genel Müdürü Mustafa Atilla, Türkiye'nin enerji alanında endüstrileşme problemi olduğunu belirterek, "Potansiyelin kullanılması için devletin enerji alanında verdiği teşvik sistemi yapısal olarak değişmeli" dedi.

yapi.com.tr / AA
Türkiye'nin Enerji Alanında Endüstrileşme Problemi Var

Gaziteknopark'ta kurdukları güneş enerjisi santralini basın mensuplarına tanıtan Mustafa Atilla, santralde hangi iklim ve çevresel koşullarda, hangi güneş panelinin kurulmasının daha uygun olduğunu ölçtüklerini, farklı tür paneller, invertör ve güneş izleyicisi teknolojilerinin gerçek iklim koşullarında test edildiğini ifade etti. Atilla, yapılan testlerden elde edilen verilerin, güneş enerjisi sistemlerinin optimizasyonunda kullanıldığını ve yatırımcılara uygun teknolojiyle yatırım yapma imkanı sağladığını vurguladı. Binaların çatılarına da güneş enerjisi panellerinin kurulabildiğine dikkati çeken Atilla, kurulan sistemin 7 yılda maliyetini karşıladığını kaydetti.
    
"Üst sınır yükseltilmeli"
    
Atilla, yasal olarak güneş enerjisi tesislerinde toplam kurulu gücün 600 megavatı geçemeyeceğini belirterek, Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyelinin ise 40 bin megavat olduğunu kaydetti. "Türkiye'nin enerji alanında endüstrileşme problemi var. Potansiyelin kullanılması için devletin enerji alanında verdiği teşvik sistemi yapısal olarak değişmeli" diyen Atilla, kanunda belirtilen sınırın artırılması gerektiğine işaret etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-enerji-alaninda-endustrilesme-problemi-var_108298.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!