Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alakır’da İki Yeni HES’in Önü Açıldı

Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Alakır 1 ve Alakır 2 adlı yeni HES’ler için ÇED raporunun kabul edildiğini duyurdu.

yapi.com.tr
Alakır’da İki Yeni HES’in Önü Açıldı

Antalya ’nın Kumluca ilçesi Büyükalan köyü sınırları içerisinde, Ado Madencilik Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan ‘Alakır-1 Regülatörü ve HES (3,968MWm/3,790MWe)’ ile ‘Alakır-2 HES-Kurulu gücü 4,389 MWm/4,18 MWe-Malzeme Ocağı, Kırma Eleme Tesisi ve Hazır Beton Üretim Tesisi’ projelerine ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Komisyonu, inceleme ve değerlendirme sürecini tamamladı. Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnceleme Değerlendirme Komisyonu kararına ilişkin İl Müdürlüğü’nden 26 Şubat’ta yapılan duyuruda, her iki ÇED raporunun nihai olarak kabul edildiği, inceleme ve değerlendirme süreçlerinin sona erdirildiği açıklandı.

10 gün görüşlere açık

‘ÇED olumlu’ anlamına gelen duyurularda, raporların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü hizmet binasında 10 işgünü süresince görüşlere açıldığı, projelere ilişkin soru ve önerilerin Antalya Valiliği veya Bakanlık Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne yazılı olarak bildirilmesi gerektiği belirtildi.

İki rapora da dava açılacak

Bakanlığın Alakır’da kurulması planlanan HES’lere karşı mücadele yürüten Alakır Nehri Kardeşliği, her iki HES için de ‘ÇED Olumlu’ kararı verilmemesi için internet üzerinden 30 binin üzerinde imza toplayarak Bakanlığa iletmişti. Alakır Nehri Kardeşliği üyeleri, her iki raporun nihai kabul edilmesi üzerine bu kararların iptali için mahkemeye gidileceğini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alakirda-iki-yeni-hesin-onu-acildi_117667.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!