Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yapı Ruhsatları 6 Günde Çıkacak

Yeni İmar Kanunu taslağıyla 30 gün olan yapı ruhsat süresi altı güne indiriliyor.

yapi.com.tr
Yapı Ruhsatları 6 Günde Çıkacak

Hürriyet'in haberine göre, taslak, yabancı ülke büyükelçilikleri ve konsolosluklarının yapı ruhsatı, inşaata başlama izni ve proje denetimi için Dışişleri Bakanlığı’ndan “uygundur” görüşü almasını da zorunlu tutuyor. Meclis tatile girmeden kanunlaşması planlanan düzenlemeyle mimarlık eserlerinde yapı yıkıldığında, proje müellifi vefat ettiğinde, kalıcı olarak temyiz kudretini kaybettiğinde veya gaipliğine hükmedildiğinde telif hakkı son bulacak. 

TSK’nın gizli yapıları

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ivedilik veya gizlilik arz eden; harekat, savunma, hudut güvenliği yapıları, karakol, nöbetçi kulübesi, gözetleme kulesi, sığınak, mühimmat yapıları, radar istasyonlarında imar planı, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni şartı aranmayacak. Planla ibadet yeri, eğitim, sağlık, karakol olarak ayrılan ancak atıl kalan alanların Hazine mülkiyetindeki eşdeğer alanlarla resen takas yapılması sağlanacak.

Yerleşik alanda izin yok

Yapı ruhsatı almak için müellifler veya etüt proje denetimi görevini üstlenen teknik müşavirlik kuruluşunca mimari, statik ve aplikasyon projeleri ile zemin ve temel etüd raporu ve gerektiğinde ÇED raporuyla başvuracak. İlgili idare, en geç altı iş günü içinde belge kontrolü yaparak yapı ruhsatını düzenleyecek.  Tarım ve hayvancılık yapıları yerleşik alanda kalıyor ise imar planı, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni aranmayacak. Yerleşik alan dışında ise imar planı aranmadan, yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni alınarak inşa edilecek. Köylerde ise can ve mal güvenliğine yönelik tedbirler alınmadan ve kamuya ait bir yaya veya taşıt yoluna cephe sağlanmadan yapı inşa edilemeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-ruhsatlari-6-gunde-cikacak_109551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!