Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Zorlu Pakistan'ın İlk Rüzgar Santralini Açtı

Zorlu Enerji Grubu’na bağlı Zorlu Enerji Pakistan Ltd tarafından kurulan Pakistan’ın ilk rüzgar santrali açıldı.

yapi.com.tr / AA
Zorlu Pakistan'ın İlk Rüzgar Santralini Açtı

Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden Zorlu Enerji Pakistan’ın 151 milyon dolar yatırım maliyeti ile Jhimpir bölgesinde hayata geçirdiği 56,4 megavat (MW) gücündeki rüzgar santrali için İstanbul’da önceki gün temsili bir tören düzenlendi. Açılış törenine; Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Pakistan Su ve Enerji Bakanı Khawaja Muhammad Asif, Pakistan Finans Bakanı Mohammad Ishaq Dar, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyeleri Selen Zorlu Melik ve Olgun Zorlu, Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak ile Zorlu Enerji Yatırımlar ve Proje Finansmandan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yağmur Özdemir katıldı.

Törende konuşan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, “60. yılımızda, Pakistan’ın uluslararası yatırımla hayata geçirilen ilk rüzgar santralinde Zorlu imzasının yer almasından gurur duyuyoruz. Rüzgar santrali yatırımımızla, nüfusu 170 milyonu aşan Pakistan’ın enerji üretimine de katkıda bulunuyoruz” dedi.

Ödüllü rüzgar santrali

Zorlu Enerji Pakistan şirketinin imzasını taşıyan Pakistan’ın ilk rüzgar santrali, yılda 159 milyon kWh elektrik üretecek. Gharo – Keti – Bandar – Hyderabad rüzgar koridorunda yer alan santral, Pakistan’ın kendi kaynağıyla üretilen yenilenebilir enerji gücünün artışında ve petrolde dışa bağımlılığının azaltılmasında önemli bir rol oynama iddiasını taşıyor. Zorlu Enerji Pakistan, santralin üretim kapasitesini 300 MW’a kadar yükseltme opsiyonuna sahip. 20 yıl boyunca 350 bin hanenin aydınlanmasını sağlayacak olan santral, Project Finance dergisi tarafından 2011 yılında 'Ortadoğu’nun En İyi Yenilenebilir Enerji Finansmanı Ödülü'ne değer bulunmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zorlu-pakistanin-ilk-ruzgar-santralini-acti_112501.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!