Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Zeytinliklere Yeni Düzen Geliyor

Anayasa Mahkemesi’ne gitme ihtimali var.

yapi.com.tr
Zeytinliklere Yeni Düzen Geliyor

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre, zeytinliklerin kaderini belirleyecek yasa için hükümet Meclis’e, “Enerji santrallerinde sorun yaşıyoruz. Amacımız buralarda rahatlama sağlamak” savunması yaptı. Hükümet, Meclis’ten zeytinliklerle ilgili düzenlemeyi çıkarmaya çalışırken; zeytinlikleri de içeren tarım arazileriyle ilgili yasanın Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilme olasılığı doğdu.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu zeytinlikler için rapor yayınlandı. Rapora göre hükümet, zeytinlikleri amacına dışında kullanıma açan düzenlemeyi enerji projelerine dayandırdı. Hükümet adına komisyona yapılan sunumda, şu noktalar dile getirildi:

Enerji ve madencilik alanında karşılaşılan temel sorun, zeytinlik alanlardan ziyade, zeytinlik alanların 3 kilometre civarındaki alanlarda da hiçbir şekilde herhangi bir tesisin kurulamaması.

Mersin Akkuyu’da nükleer enerji santrali inşaatında, Manisa Soma’da yer alan Türkiye Kömür İşletmeleri’ne ait ruhsatlı bir sahada, Muğla’da yer alan ve özelleştirilen Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri ile Yatağan Termik Santrali’nde Kemerköy ve Yeniköy santrallerinin kömür ihtiyacını besleyecek Karacahisar ile Işıkdere, Akbelen sahalarında zeytinlik sebebiyle sorunlar yaşanıyor.

Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelik çerçevesinde belirlenecek ve illerde kurulacak 9 kişilik bir kurul uygun görürse ve bakanlık izin verirse, enerji tesislerinin madencilik faaliyetlerine izin verilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/zeytinliklere-yeni-duzen-geliyor_123762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!