Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

6 Milyar Euro’luk Güneş Başvurusu

Güneş enerjisi yatırımı için 6 milyar Euro’luk talep geldi. Türkiye’nin 27 bölgesi için açılan güneş enerjisi ihalelerine belirlenen kapasitenin 11 katı fazla başvuru yapıldı.

yapi.com.tr
6 Milyar Euro’luk Güneş Başvurusu

Hürriyet'in haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) yapılan başvurular içinde en fazla Konya için talep geldi. Konya’da 62 şirket yatırım için yarışacak. Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda Türkiye’de 600 megavatlık güneş enerjisi santrali kurulması kararına yer verilmişti. Bunun ardından yapılan çalışmalarda yatırımcıların 27 bölgede güneş enerjisi yatırımı yapılması için alan belirlendi. EPDK, geçtiğimiz yıl şirketlerden alınan yatırım başvurularını ve tüm Türkiye’deki güneş enerjisi sahalarını tek tek belirledi, ardından şirketlerin başvuru süreçlerini tamamladı.

Mayıs ayında gönderilen Elazığ ve Erzurum bölgelerinin ardından 27 bölgede daha güneş enerjisi yatırım ihalelerinin gerçekleştirilmesi için başvurular Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) gönderildi. Bu bölgelerde yaklaşık 1 milyar euro yatırımla hayata geçecek toplam 425 megavatlık güneş enerji santral kapasitesi için 11 katı olan 5 bin megavatlık talep geldi. Yani şirketler yaklaşık 6 milyar euro yatırım talebinde bulundu. Güneş enerjisi yatırımına açılan Bingöl/Tunceli ve Erzincan bölgelerine başvuru yapılmazken, Hakkari ve Muş ve Şırnak bölgelerine birer başvuru yapıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/6-milyar-euroluk-gunes-basvurusu_123990.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!