Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Anka’dan Fikirtepelilere 15 Gün Süre

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden 15 Şubat’ta yollanan ihtarnamede, Fikirtepe Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 6 adada Anka Yapı şirketinin yüzde 88’inde anlaşma sağlandığı gerekçe gösterilerek anlaşmayan yurttaşların şirketle 15 gün içinde anlaşması istendi.

yapi.com.tr
Anka’dan Fikirtepelilere 15 Gün Süre

Kadıköy Fikirtepe’de 3 yıl önce başlayan kentsel dönüşüm projesinde kazmayı ilk vuran firma olan ve iflasın eşiğine gelen Anka Yapı, Fikirtepe’de 3 yılda ikna edemediği Fikirtepe halkını kamulaştırma tehdidiyle haklarını devretmeye zorluyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden 15 Şubat’ta yollanan ihtarnamede, Fikirtepe Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 6 adada Anka Yapı şirketinin yüzde 88’inde anlaşma sağlandığı gerekçe gösterilerek anlaşmayan yurttaşların şirketle 15 gün içinde anlaşması istendi. Cumhuriyet Gazetesi'nin haberine göre şirket tarafından hazırlanan sözleşmenin de ek olarak yollandığı ihtarnamede, anlaşmaya gidilmediği takdirde evler hakkında acele kamulaştırma kararı alınacağı belirtildi.

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Dernek Başkanı Yasin Bektaş, kentsel dönüşüm sürecinde tüm şartların yurttaş aleyhine işlediğini belirterek, “Fikirtepe’nin genelinde aynı sorun var. İkna olmayanı kamulaştırmayla tehdit ediyorlar. İnsanlar 60 yıldır orada yaşıyor. Tapuları var. Adil bir sözleşme istiyor. Sözleşmede insanların ne alacağı belli değil. İnsanlara güven verilmiyor. Projenin başlangıç ve bitişi belli değil. Tüm maddeler de şirketi koruyor. Zaten buradaki amaç insan sürmekti. Burada hepimizin geliri belli. Aidatlarını dahi kimse ödeyemez” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bugün randevuları olduğunu belirten Bektaş, “Gene mağduriyetimizi anlatacağız. 3 yıldır direniyoruz. Adalet süreci de çok pahalı. Dava sürecinde giderler konusunda bizlere indirim yapılmalı” dedi. 50 bin metrekarelik üç ayrı adada bine yakın kişiyle sözleşme imzalayan Anka Yapı, 31 Aralık 2013’te Gebze 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne iflas erteleme başvurusunda bulunmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankadan-fikirtepelilere-15-gun-sure_128808.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!