Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ar-Ge’ye de ‘Sıçrama’ Paketi Geliyor

Türkiye’nin, Ar-Ge, inovasyon ve tasarımda sıçrama yapmasını sağlayacak “reform paketi”, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldı.

yapi.com.tr
Ar-Ge’ye de ‘Sıçrama’ Paketi Geliyor

Devrim niteliğindeki yasa tasarısında, katma değeri yüksek ve nitelikli ürün üretilmesine yönelik düzenlemeler yer alacak.

Türkiye’nin 2002 yılında GSMH’sinin yüzde 0.53’ünün Ar-Ge’ye gittiği, 2014 itibariyle bu oranın yüzde 1.03’e çıktığı belirtilirken, söz konusu yeni reform paketinde yer alacak düzenlemelerin etkisiyle, 2023’e kadar bu payın, yüzde 3’e çıkarılması öngörülüyor.

İmzaya açılan reform paketiyle Ar-Ge yatırımları özendrilerek, yüksek katma değerli ürünlerin geliştirilmesi amaçlanırken, paket kapsamında  üniversite-sanayi işbirliği kapsamında çalışan öğretim üyelerinin, maaşlarını katlayacak gelirlere sahip olması hedefleniyor.

Öğretim üyelerine, üniversite-sanayi işbirliği faaliyetleri sonucunda elde ettikleri gelirlerden, “döner sermaye kesintisi yapıldıktan” sonra kendilerine en az yüzde 85’i ödenecek. Ar-Ge merkezi kurmak için gerekli en az Ar-Ge personel sayısı, sektörel farklılıklar dikkate alınarak 30’dan 15’e düşürülecek.

Ar-Ge ve tasarım merkezlerine sipariş veren, kendi merkezi bulunmayan KOBİ’lere indirim sağlanması, mal alımı ihalelerinde yerli malı teklif eden istekliler lehine uygulanan yüzde 15 fiyat avantajına yazılım ürünlerinin de dahil edilmesi, vergi destekleri gibi maddeler de aynı pakket yer alacak.

‘Hızlı yol alacağız’

Milliyet'ten Bahar Atakan'ın haberine göre, Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Fikri Işık, düzenlemelerle Türkiye’nin daha hızlı yol alacağını belirtti. Bakan Işık, “Teknoloji üreten ülkel olabilmek için Ar-Ge ve inovasyonda tasarım alt yapısını güçlendirmemiz lazım” dedi.

Bakan Işık,  şunları söyledi: “Türkiye’nin katma değeri olan ürün üretebilmesi için üretim yapabilmesi için Ar-Ge reform paketi çok önemli bir düzenleme olacak. Çok ciddi düzenlemeler yer alacak. Teknoloji üreten bir ülke olabilmesi için Türkiye’nin Ar-Ge, inovasyon, tasarım alt yapısının güçlendirilmesi lazım. Yeni yapılacak düzenlemelerle daha hızlı yol alacağız. Ar-Ge ve yenilikle ilgilenen tüm firmaları etkileyecek düzenlemeler var. Üniversite ve sanayii işbirliğini artıran gelişmeler olacak. Ar-Ge ve inovasyonda, tasarımda sıçrama yaptıracak düzenlemeler olacak.”

ETİKETLER: Ar-Ge Fikri Işık
http://www.yapi.com.tr/haberler/ar-geye-de-sicrama-paketi-geliyor_142462.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!