Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bakan'dan "Atatürk Orman Çiftliği" Açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, AOÇ arazisinin ABD Büyükelçiliği’ne satılacağı iddiasına ilişkin “Çukurambar’daki arazi AOÇ’ye ait değil, Gazi Üniversitesinin mülkiyetinde” dedi.

yapi.com.tr
Bakan'dan "Atatürk Orman Çiftliği" Açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2013-2017 Stratejik Planını açıkladığı toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Eker, “Bir gazetecinin AOÇ’nin Çukurambar’daki arsasının ABD Büyükelçiliğine satışı gerçekleşti mi?” sorusu üzerine, söz konusu arazinin AOÇ’ye ait olmadığını belirtti. Daha önce AOÇ mülkiyetinde olan arazinin 1983 yılında dönemin milli Güvenlik Kurulu tarafından Gazi Üniversitesine satışının yapıldığını kaydeden Eker, “Anadolu’da ‘Tilkiyle plan yapar, kurtla avlar, oturur koyunla yas tutar’ diye bir deyim var. Bizim muhalefet biraz öyle” dedi.

AOÇ’nin 33 bin dönüm arazisi var

AOÇ’nin kurulduğu dönemde 55 bin dönüm arazisinin bulunduğunu belirten Eker, 2002 yılına kadar 22 bin dönümünün başka kurumlara verildiğini, bugün itibariyle AOÇ’nin 33 bin dönüm arazisinin bulunduğunu söyledi. 1925-2005 yılları arasında AOÇ arazisinin sadece 4 bin 500 dönümünün ağaçlandırıldığını ifade eden Eker, Ak Parti iktidarı döneminde ise 18 bin 500 dönümlük bölümün ağaçlandırıldığını ve böylece ağaçlandırılmış alanın 23 bin dönüme çıktığını kaydetti.

Mehdi Eker’e yanıt

AOÇ arazisi’nin ABD’ye satışının tartışmalarını Mehdi Eker yanıtlarken,  TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden Mehdi Eker’e yanıt gecikmedi.  Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, AOÇ arazisinin parça parça devredilerek satıldığını, söz konusu alanın kaynağının AOÇ arazisi olduğunu belirterek  “Atatürk’ün mirası olan AOÇ arazisini, tam da Mehdi ekerin söylediği gibi Tilki Kurnazlığıyla, ABD ye peşkeş çekiyorlar” dedi.

Şube sekreteri Tezcan Karakuş Candan “ Biz hülle falan bilmeyiz ama Mehdi Eker bilir, Gazi ile plan yaptı, Toki’yle avladı, ABD ile yas tutmaya hazırlanıyor bizim iktidarda böyle Minareyi çalıp kılıfını uyduruyor. “dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi yöneticileri ilk sahibi AOÇ olan hiçbir toprak parçasının ABD’ye satılmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bakandan-ataturk-orman-ciftligi-aciklamasi_108939.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!