Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Betofiber depreme dayanıklı ürünlerini sergiledi
Betofiber, Yapı İstanbul Fuarı’nda depreme dayanıklı ürünlerini sergiledi. Cam elyafı katkılı betondan imal edilen ve dış cephe mimari elemanları olarak kullanılan Betofiber GRC Dış Cephe Panel Sistemi’nin deprem anında dayanımını test etmek için Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Laboratuarında bir deprem testi gerçekleştirildi. Betofiber GRC panellerin birbiriyle ve ana binaya tamamen blonlu olarak Betofiber patentli ankraj sistemi ile yapılan bağlantı noktalarındaki davranışını görmek için yapılan deprem testinin her aşaması başarıyla sonuçlandı.

4 ana deprem yükü uygulandı

Kandilli’deki deprem testinde, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi kayıtlarına geçen 4 ana deprem yükü verildi. İlk olarak, mimari dış cephe elemanları için uluslararası standartlar tarafından belirlenen deprem testi uygulandı ve bu testten başarıyla geçildi. İkinci test olarak, Kuzey Anadolu fay hattına benzer özellikte olan ve tipik karakteristik özellikleri bulunan Amerika kıtasında gerçekleşen El-Centro depremi kayıtları verilerek, ikinci test gerçekleştirildi. Bu testten de başarı ile geçildi. Bu testleri takiben sırasıyla, 1999 Kocaeli depremi ve 1999 Düzce depremi kayıtlarındaki veriler kullanılarak üçüncü ve dördüncü testler uygulandı. Betofiber GRC Dış Cephe Panel Sistemi, bu testlerden de sorunsuz geçerek, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin kayıtlarında bulunan en şiddetli tüm deprem verileri ile uygulanan bütün testlerden, gerekli kriterleri sağlayarak geçmeyi başardı.

Uygulanan dört deprem testi sırasında, Betofiber GRC Dış Cephe Panel Sistemi, patentli olan tamamen blonlu ankraj sistemi, birbirinden ve binadan bağımsız olarak hareket ettiği, ana binaya ilave yük getirmediği gözlemlendi. Betofiber’in patentli olan, tamamen blonlu ankraj sistemi elemanlarının herhangi bir hasar almadan çalıştığı ve Betofiber GRC Dış Cephe Panelleri arasındaki derzlerde kullanılan mastik malzemenin Betofiber GRC Dış Cephe Panelleri’nin hareketine olanak sağladığı, aynı zamanda birbirinden tamamen ayrılmasına engel olduğu teyit edildi. Betofiber GRC Dış Cephe Panelleri arasında kullanılan mastik malzemenin yeterli fleksibiliteyi göstererek ayrışmadığı da kayıtlara geçti.

Bütün bu testlerin başarıyla sonuçlanmasının ardından son olarak, 1999 Kocaeli deprem kaydının 2,5 kat (% 250) arttırılarak, 5. olarak son bir test yapılması ve sınırların zorlanılmasına karar verildi.  Betofiber GRC Dış Cephe Panelleri, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Laboratuarı Profesörleri ve yetkililerinin bile şaşkınları içerisinde, gerek panellerin blonlu bağlantı noktalarında, gerekse panellerin yüzeyi ve derz aralıklarında en ufak bir problem yaşanmadan çok başarılı bir şekilde en zor testi de geçti.

Türkiye’nin en büyük deprem tablasında, Türkiye’de ilk kez iki katlı 3 boyutlu bir model bina ile deprem testi yapıldığını vurgulayan Betofiber Genel Müdürü Kemal Aydın, “Kandilli Rasathanesi’nde yapılan bu testte, Betofiber GRC Dış Cephe Panelleri ile büyük bir başarıya imza attık. Sağlam bir bina üzerine uygulanan Betofiber Dış Cephe Panelleri, can kaybından sonra mal kaybının da en aza indirgenmesi için önemli bir yol alınmasını sağladı. Sektördeki AR-GE yatırımları ile ilklere ve lider projelere imza atan Betofiber, bu çalışma ile ülkemiz için çok önemli olan deprem konusunda da büyük bir hizmeti de gerçekleştirmiştir” açıklamasını yaptı.


http://www.yapi.com.tr/haberler/betofiber-depreme-dayanikli-urunlerini-sergiledi_96633.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!