Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Güllüce'den Bozcaada için Referandum Önerisi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, yeni çevre planıyla imara açılması gündeme gelen Bozcaada için referandum yapılmasını önerdi.

yapi.com.tr
Güllüce'den Bozcaada için Referandum Önerisi!

DHA'nın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce İstanbul Esenler Oruç Reis Mahallesi’nde katıldığı bir kentsel dönüşüm toplantısında, Bozcaada ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Güllüce, “Bozcaada’da bir kıyamet koparılıyor. Dün CHP ’li milletvekilleri gitmiş. ‘Bozcaada’dan para kazanılacak’. Kim kazanacak, neyi kazanacak? İnsanlar konuştuğu sözün altını doldurarak konuşması lazım. 1/100000’lik plan yapılmış. Bu planda Bozacaada’nın neresinin nasıl olacağını nereden anlamışlar ki? Plan tekniği olarak bir kere o konuştukları mümkün olmayan bir şey” dedi.

Güllüce, “100 binlik planda bunu göremezsiniz. Bizim önerimiz var şimdi buradan duyuruyorum; orada oturan herkesin, oturanları kastediyorum, ikameti orada olan herkesin referandumuyla talep edilsin ve belediye başkanı bir plan yapsın. Bizim 100 bine de itiraz etsin bire bir uygularız. Vatandaş ne diyorsa o olsun. Tekrarlayayım onu ben, referandumla evet-hayır yaptırsın. Belediye başkanı ‘vatandaş istemiyor’ falan diyor ya, ‘bu yüzbinler böyle değil’ diye yürüyor ya milletvekilleriyle beraber, o vatandaşların istediklerini plana yansıtsın biz de uygulayalım. Öyle boşuna konuşmanın da gereği yok” diye konuştu.

Plan nedir ve ne içeriyor?

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2013 yılında Bozcaada için yeni bir 1/25 bin ölçekli nazım imar planı hazırlamıştı. Plan, adanın yüzde 90’ını kapsayan tarımsal alanları ‘bağ evi ve tarımsal fabrika’ adı altında yapılaşmaya açmayı öngörüyordu. Planın Bozcaada’yı şantiye alanına çevireceğini savunan Bozcaada halkı planın iptal edilmesi için yargıya başvurdu. Ancak 1/25 bin ölçekli planla ilgili iptal davası devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 20 Ağustos 2014 tarihinde Çanakkale ve Balıkesir’in tamamını kapsayan yeni bir 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planı hazırladı. 1/100 bin ölçekli plan hazırlanınca daha önce hazırlanan ve düşük ölçekli olan 1/25 bin ölçekli nazım imar planı ise otomatik olarak iptal oldu.

8 Eylül 2014 tarihinde askıya çıkan 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planı da tıpkı 1/25 bin ölçekli plan gibi Bozcaada’nın neredeyse yüzde 90’ını imara açıyor. Yeni plan, Türkiye ’nin en önemli doğal SİT alanlarından biri olan Bozcada’nın tarım alanlarını ‘bağ evi’ adı altında imara açarken, ekolojik yapısı ile dikkat çeken Akvaryum Koyu’nu ‘kentsel gelişim alanı’ ile ‘turizm tesis bölgesi’ adı altında imara açıyor. Plana göre tarım alanlarında tarımsal alanların işlenebilmesi için tarımsal tesisler de yapılabilecek. Tarımsal tesis adı altında aslında bölgenin imara açıldığını savunan şehir plancıları, bunun da 75–100-150 metrekarelik 'bağ evleri' yapılmasının önünü açtığını savunuyorlar."

"600 bin insanı ev sahibi yapmak gibi bir şerefiniz var"

Bakan Güllüce, "TOKİ'yi tebrik ediyorum ve teşekkür ediyorum. Türkiye'de haksızlığa uğramış kurumlardan birisi de TOKİ. Kara propagandanın etkisi anlatmak için dünyada iletişimcilerin kullanması gerek bir şey bu TOKİ. Durmanda TOKİ'yi eleştireceksin ve bir algı oluşturmaya çalışacaksın" dedi. Güllüce, "TOKİ'de çalışanların bugüne kadar ve bundan sonrakiler, hepsi bu sevap size yeter kardeşim, 600 bin insanı ev sahibi yapmak gibi bir şerefiniz var. Allah hepinizden razı olsun. Ak Parti 'den önce ortalıkta olmayan adı olan bir kurum. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla biz bu milleti ev sahibi yapmamız, 'aman bu garip gureba ev sahibi olsun... Burada onu hatırlamamak, Allah senden razı olsun 600 bin insan adına Sayın Cumhurbaşkanıma, yüzerlerce, binlerce, milyarlarca teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

"İmar hakkı transferini çalışmaya başladık"

İmar hakkı transferi hakkında da açıklamalarda bulunan Güllüce, "Şimdi imar hakkı transferini çalışmaya başladık. Bu imar hakkı transferi belediye başkanlarımızın arsaları bir şekilde bloke olmuş vatandaşlarımızın işlerini çok rahatlatacak, kentsel dönüşümü çok rahatlatacak... Bunun altyapısını yapmak, bunun çalışmalarını yapmak, bunun hukuki hale getirilmesi bir zaman alacak. Ama buna başladığımızı ilan etmek istiyorum" dedi.

"Çok sert uygulamalar yaparız"

Bakan İdris Güllüce, yapı denetimcilerin denetiminin olacağını belirterek, "Kulağımıza gelenlerde yapı denetimcilerin yeterli denetimi yapmadığı şeklinde. Yapı denetimci arkadaşlarımı çağrıda bulunuyorum, bu doğruysa çok kötü. Biz denetimlerde çok sert tedbirler, çok sert uygulamalar yaparız. Yanlışsa, demek ki sizin üzerinizde de bir algı yönetimi yapılıyor. O zaman sizlerde kendinizi böyle olmadığını anlatan çalışma yapın" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gulluceden-bozcaada-icin-referandum-onerisi_125386.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!