Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Danıştay Saraçoğlu’nda Risk Görmedi

Saraçoğlu Mahallesi’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın isteğiyle Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edilmesi kararı Danıştay’dan döndü

yapi.com.tr
Danıştay Saraçoğlu’nda Risk Görmedi

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Bakanlar Kurulu’nun Saraçoğlu Mahallesi’ni riskli alan ilan eden kararını yargıya taşımıştı. Danıştay 14. Dairesi, Saraçoğlu Mahallesi’nin riskli alan olmadığına karar verdi.

Bakanlar Kurulu’nun 28.01.2013 günlü 2013/4248 sayılı kararını iptal eden Danıştay 14. Dairesi; kararında, davalı idarelerin riskli alan ilan kararını alırken sadece alandaki 3 binaya ilişkin rapor verilmiş olduğunu belirtmesi dikkat çekti. Kararda, “Davalı idarelerin savunmalarında belirttiği rapordaki incelemenin sadece 15,17,19 numaralı binalara ilişkin olduğu, yapıların tamamına yönelik bir inceleme bulunmadığı, en son hazırlanan raporda da yapıların hangi yönlerden can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığına dair tespitin bulunmadığı” ifadelerine yer verilirken; Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin yaptırdığı bilirkişi incelemesinin raporunu gerekçe gösterdi.  

Karar, mahalle ve kent için umut verici

Danıştay’ın iptal kararını değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Saraçoğlu Mahallesi’nin afet riski taşımadığını defalarca söyledik. Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi, hepimize ait bir değer; hepimiz için soluklanma alanı, kültürel miras. Danıştay’ın kararı, Saraçoğlu Mahallesi ve kent için umut verici; darısı 'lojman statüsünün kaldırılarak ekonomiye kazandırılması' için açtığımız davaya. Zorunlu tahliyelerle insansızlaştırılarak çöküntü alanına dönüştürülmeye çalışılan Saraçoğlu mahallesini rantçılara teslim etmeyeceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-saracoglunda-risk-gormedi_133372.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!