Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlardan Saraçoğlu'nda "Terketmiyoruz" Eylemi!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin sekreteryasını yürüttüğü Başkent Dayanışması, Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan ve Alman Mimar Paul Bonatz tarafından tasarlanan, kültürel varlık olarak tescilli Saraçoğlu Mahallesi'nde “terketmiyoruz” eylemi gerçekleştirdi.

yapi.com.tr
Mimarlardan Saraçoğlu'nda "Terketmiyoruz" Eylemi!

Konutlarda yaşayan sakinlerin zorla tahliye edilmesi ile gündeme bir kez daha gelen Saraçoğlu Mahallesi'nde, Başkent Dayanışması Bileşenleri ve mahalle sakinleri, icra memurlarını bekledi. Zorla tahliye için görevliler gelmeyince, bileşenler ve mahalleliler, Çankaya Kaymakamlığına giderek, kaymakamla görüşmek istedi.

“Saraçoğlu Mahallesinin geleceğine birlikte karar vereceğiz”

Kaymakam ile görüşemeyen Başkent Dayanışması Bileşenleri, kaymakamlık önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkent Dayanışması adına açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Bu ülkenin yöneticileri hukuk kararlarına rağmen hukuksuzluk yapacaklar,  hukuka uymayacaklar, sonra Saraçoğlu halkına "hukuka uyun" diyecekler. Böyle bir adaletsizlik kabul edilemez. Kaçak Saray boşaltılmadan bu ülkede hukuk tesis edilemez. Önce kaçak saray boşaltılacak, sonra Saraçoğlu Mahallesi'nin geleceğine birlikte karar vereceğiz” dedi.

“Her ağacın gölgesini kullanır, her çime oturur, her binaya dokunuruz

"Saraçoğlu’nu satmayı planladıkları aşikar" diyen Candan, ”Demek ki protokoller hazırlanmış, seçim sonrası bir oldu bittiye getirilerek, zorla tahliye yapılacak, sonra da satış imzaları atılacak. Saraçoğlu mahallesinde kuvvetle muhtemel bir TÜRGEV süreci ile karşı karşıya kalabiliriz. Burayı atıl ve kullanılmayan statüsünden satmaya çalışıyorlar. Bugün buradaydık gelemediniz. Pazartesi (15 Haziran) eğer bir zorla tahliye süreci için buraya gelirse, Saraçoğlu Mahallesini kullanılmayan atıl bir alana olarak bırakmayız. Saraçoğlu Mahallesini herkes tarafından kullanılan bir alana dönüştürürüz, her ağacın gölgesini kullanır, her çime oturur, her binaya dokunuruz. Aklınızın gerisini gördük. Ankara halkı kentin merkezindeki en önemli kamusal alan olan Saraçoğlu Mahallesini emin olun atıl bırakmayacaktır. Saraçoğlu Mahallesi artık hukuksuzluğa karşı, anayasal haklarımızı gasp eden yönetimlere karşı bir direniş alanıdır.” şeklinde konuştu.

Candan, tüm Ankaralılar'ı Saraçoğlu Mahallesi’ni kullanmaya davet ederek “burası bize ait, vakıflara peşkeş çekilmesine ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

“Zorla tahliye hasta ediyor”

Saraçoğlu Mahallesi'nde, zorla tahliye süreçleri ile travma yaşadıklarını söyleyen sakinler, çocukların süreçten çok etkilendiği ifade etti. Saraçoğlu Mahallesi Koruma ve Yaşatma Derneği Avukatı Asım Özcan Zorla, "Tahliyelerle ilgili suç duyurusunda bulunduk, hukuken bizi çıkartamazlar”şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlardan-saracoglunda-terketmiyoruz-eylemi_131703.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!