Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yargı Sürecindeki Saraçoğlu’nda Zorla Tahliye!

Saraçoğlu Mahallesi sakinlerinin zorla tahliye edilmek istenmesi tepki topladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Saraçoğlu Mahallesi’nin yargı sürecinde olduğunu söyledi.

yapi.com.tr
Yargı Sürecindeki Saraçoğlu’nda Zorla Tahliye!

Saraçoğlu Mahallesi’nde oturanların zorla tahliye edilmek istenmesi mimarların tepkisini çekti. Saraçoğlu mahallesinde inceleme yapan ve muhtarla görüşen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesi dağ başı mı, insanların yerlerinden zorla tahliye edilmesi ne demek? Bunu kabul etmemiz mümkün değil? Bu neyin acelesi” diyerek tepkisini gösterdi.

"Yetkilileri akla ve bilime davet ediyoruz"

Candan, Saraçoğlu Mahallesi’nin lojman statüsünün kaldırılmasına ilişkin açtıkları davanın devam ettiğini hatırlatarak, “Cumhuriyetin ilk toplu konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesinde oturanların polis zoruyla bir sabah kapılara dayanılarak tahliye edilmesi kabul edilemez. Alanın tamamı tescilli, ağaçlar tescilli, insanları zorla tahliye etmek diye bir şey olamaz. Yetkililer ne yaptıklarını sanıyorlar? Saraçoğlu Mahallesi taşıdığı değerlerle bizim için önemi büyüktür. Mimarlar Odası olarak Saraçoğlu Mahallesi’nin yıkılmadan restore edilerek kamusal bir kullanımla kente kazandırılması için dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün himayesinde başlayan katılımcı yarışma süreci, yöneticilerin müdahalesi ile durduruldu. Devlette devamlılık kalmamış. Söz namustur, biz kamuoyu önünde verdiğimiz sözün arkasındayız. Elimizi  taşın altına koyduk .Kimseye diyet borcumuz yok.Bu zorla tahliye Saraçoğlu Mahallesi'nin kapalı kapılar arkasında tehdit altında olduğunun göstergesidir. Perşembeye kadar sürecek olan zorla tahliye sürecinin davalarımız devam ederken yapılması manidardır. Yetkilileri akla ve bilimsel düşünmeye davet ediyoruz?”

http://www.yapi.com.tr/haberler/yargi-surecindeki-saracoglunda-zorla-tahliye_129043.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!