Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Diplomalı İnşaat İşçileri Geliyor!

İNTES, sektördeki işçilerin on yıl geçerli mesleki yeterlilik belgesine sahip olması için kampanya başlattı.

yapi.com.tr
Diplomalı İnşaat İşçileri Geliyor!

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre depreme dayanıklı, kaliteli bina yapımının vasıflı işçiden geçtiği gerçeğinden hareketle inşaat sektöründe çalışan işçilerin eğitimi konusunda çaba harcayan Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), sektördeki işçilerin on yıl geçerli mesleki yeterlilik belgesine sahip olması için kampanya başlattı. İntes, ‘Belgeni al işin olsun' kampanyası çerçevesinde ülke çapında işçi eğitimi gerçekleştirecek.

Seferberlik ilan edildi

İNTES'in başlattığı seferberlikle hem inşaat işçilerinin ‘meslek sahibi' olmaları hem de daha güvenilir inşaatlar yapılması amaçlanıyor. İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu, "Bu seferberlikle sektörümüze mesleki yeterlilik standartlarının kazandırılmasını ve yaygınlaştırılmasını, belgeli ve istihdam edilebilir işgücünün artırılmasını hedefliyoruz. Bu hedef için bütün imkânlarımızı seferber edeceğiz" dedi.

"Kentsel dönüşümü ehil eller yapsın"

Şükrü Koçoğlu, kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye'de önümüzdeki dönemde 6.5 milyon konutun yıkılarak yeniden yapımının öngörüldüğüne dikkat çekerek, 500 milyar dolara ulaşması beklenen kentsel dönüşümün ‘ehil eller' tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.

TÜİK verilerine göre ekonomiye yıllık 250 milyar lira katkı sağlayan inşaat sektöründe, doğrudan ya da dolaylı olarak 4 milyon kişinin istihdam edildiğini belirten Koçoğlu, başlatılan belgelendirme seferberliğinin bu açıdan da önemli olduğunu dile getirdi.

Kaliteli iş

Türkiye'nin yurt dışı müteahhitlik sektöründe dünya lideri Çin ile rekabet edebilmesi için anahtar kelimenin ‘kaliteli iş' olacağını kaydeden Koçoğlu, şöyle devam etti:

"İnşaat sektöründe kaliteyi yakalamak için önemli olan dört faktör müteahhitler, mimar - mühendisler, işçiler ve malzemedir. Bu faktörlerin biri yanlış ya da eksik olursa inşaat riske girer. Sivil toplum kuruluşu olarak burada bize düşen, işçi ve ustaları daha donanımlı hale getirmektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/diplomali-insaat-iscileri-geliyor_111471.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!