Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Dünyaca Ünlü Plajın Hali İçler Acısı

Dünyaca ünlü İztuzu Plajı'nın özelleştirilmek istenmesine karşı tepkiler ve davalar sürerken, belirsizlik nedeniyle buradaki tesisler her geçen gün bakımsızlıktan kullanılmaz hale geliyor.

yapi.com.tr
Dünyaca Ünlü Plajın Hali İçler Acısı

DHA'nın haberine göre, fırtına nedeniyle çatı ve tabebaları uçan, kapıları kırılan, yürüyüş yolları bozulan tesisler, hüzün veriyor. Dalyan Kanalı'nda tekneyle taşımacılık yapanlar ve yöredeki turizmciler, İztuzu'na yaz- kış turist geldiğini belirtip, buranan bir an önce turizme hazır hale getirilmesini istedi.

Muğla Valiliği bünyesindeki Muğla'ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Türkiye Çevre Koruma Vakfı'nın yüzde 50 ortaklığıyla kurulan Çevre Vakfı Tic. Limited Şirketi (MUÇEV), İngiliz ortaklı özel şirket DALÇEV'e gönderdiği yazıda, Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 25 Aralık 2014 tarihli kararıyla, geçen 16 Haziran'da yapılan Dalyanağzı günübirlik alan işletme protokolünün hükümlerinin uygulanmasının yürütmesinin tedbiren durdurulduğuna dikkati çekerek hassasiyet gösterilmesi ve herhangi bir faaliyette bulunulmamasını istedi. Eylemin organizasyonunu yapan ve 11 gün boyunca dondurucu soğuklarda dahi İztuzu girişinde bekleyen İztuzu Kumsalı'nı Kurtarma Platformu (İKUP) üyeleri, bunun üzerine eylemine geçen cuma günü son verdi. Takip eden pazar günü de 3 bin kişinin katılımıyla piknik yapılıp, katılımcılara keşkek ikram edildi. Şimdilerde ise mahkemelerde açılan davaların sonuçları beklenirken İztuzu Plajı'nın Boğazağzı Mevkisi'nde biri rütbeli üç jandarma, 24 saat süreyle nöbet tutuyor.

Buradaki sahipsiz kalan günübirlik tesisler ise olumsuz hava koşulları ve bakımsızlık nedeniyle her geçen gün zarar görüyor. Fırtına tesislerin çatı ve tabelalarını uçururken, kapılar ve ahşap yürüyüş yolları kırıldı. Tesislerin bu durumu görenlerin içini sızlattı.

'Kış turizmi için çalışıyoruz'

Dalyan Tekne Kooperatifi Başkanı Atilla Gültekin, geçmiş yıllarda yaptıkları anlaşmalar olduğuna dikkati çekip, "Dalyan'da kış turizminin canlanması için uğraşıyoruz. 21 Ocak'ta turlarımız başlıyor. Ama İztuzu'nun hali çok kötü. Belediye, yaz-kış buranın bakımını gayet güzel yapıyordu. Bugün gittiğimde gördüğüm manzara karşısında şok oldum. Bu durum turizm açısından olumsuz bir görüntü. Jandarmanın orada olmasına bir anlam veremiyorum. Konu Türkiye ve Avrupa'daki turizm acentelerine da yansımış durumda. Onlar müşterilerini başka yerlere kaydıracaklarını söylüyorlar. Hafta sonu turizm acenta yetkilileriyle Antalya'da toplantı yapacağız. Yetkililerden acil çözüm bekliyorum" dedi.

'Geçen kış İztuzu'na 20 bin kişi geldi'

Dalyan Günübirlik Turizm Hizmet İşletmeleri ve Tesisleri Ticaret A.Ş. (DALBEL) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Barış Sünger, "Geçen 21 Ocak 30 Mart tarihleri arasında İztuzu Plajı'nın Boğazağzı Mevkisi'ni 20 bin kadar kişi ziyaret etti. Bunların hepsi teknelerle taşındı, buradaki büfelerden hizmet satın aldılar. Şimdi ne olacak? Şu an kumsalın ve tesislerin durumu çok kötü. Kış aylarında buradan ekmek yiyen onlarca insanın yanında turizm açısından da çok olumsuz bir durum söz konusu. Bir an önce buradaki tesislerin temizlik ve bakımının yapılıp hizmete hazır hale getirilmesi lazım" diye konuştu.

'İztuzu sorun olmaktan çıkmalı'

İztuzu'nun yaş, kış turistleri ağırladığına dikkati çeken Kardak Turizm Acentesi'nin Sahibi Özay Akdoğan, geçen yıldan yaptıkları yaklaşık 6 bin rezervasyon olduğunu dikkati çekip, "Yurt içi ve dışından acenteler sürekli arayıp 'Ne olacak?' diye soruyorlar. Bugünlerde günübirlik İztuzu'na gönderdiğimiz turistler, orada jandarma ile karşılaşıyor ve terkedilmiş berbat bir görünümdeki plajın içler acısı halini görüyor. Belediye ya da valilik bir an önce İztuzu'nu turizme hazır hale getirmeli" dedi.

'Ortaca Belediyesi plajları işletmeye devam etmeli'

İztuzu Kumsalı'nı Kurtarma Platformu (İKUP) sözcülerinden avukat Berna Babaoğlu Ulutaş da Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtıkları davaların neticelendiğini vurgulayıp, "Buna göre MUÇEV'in DALÇEV şirketi ile yapmış olduğu sözleşmenin iptali davasında, protokol hükmünün durdurulması konusunda ihtiyati tedbir konuldu. Aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile MUÇEV arasındaki protokolün yürütülmesin, durdurulması ve iptali için dava açtık. Bunda da ihtiyati tedbir kararı verildi. Bu kararlara göre hukuken buraya ne DALÇEV ne de MUÇEV girebilir. Eski durum devam etmekte ve hukuk süreci sona erinceye kadar Ortaca Belediye Başkanlığı da plajları işletmeye devam etmesi gerekir" diye konuştu.

'Bakanlık en kısa sürede çözüm bulacaktır'

Muğla Vali Yardımcısı ve MUÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Köten ise İztuzu'nda son alınan mahkeme kararlarına göre hareket ettiklerini söyledi.

DALÇEV'e de ihtiyati tedbir karanına uyması konusunda yazı gönderdiklerini hatırlatan Vali Yardımcısı Köten, şunları söyledi: "Bakanlığımızı da bilgilendirdik. Biz herhangi bir faaliyette bulunmayacağız. Bakanlığın talimatlarına göre hareket edeceğiz. Oranın hak sahibi olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da en kısa zamanda konuya çözüm bulacaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/dunyaca-unlu-plajin-hali-icler-acisi_127841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!