Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İztuzu Plajı için Tek Yürek

Muğla'nın Ortaca İlçesi Dalyan Mahallesi'nde dünyaca ünlü İztuzu Plajı'ndaki günübirlik tesislerin valilik tarafından özel bir şirkete devredilmek istenmesine tepkiler artarak sürerken, destek eylemi yapıldı.

yapi.com.tr
İztuzu Plajı için Tek Yürek

Doğa dostları ve çevreciler İztuzu Plajı için sosyal medya aracılığıyla ve kapı kapı dolaşarak destek istedi. Hürriyet'ten Cihan Kaya'nın haberine göre, İnternet üzerinden örgütlenen grup, İztuzu Plajı'nda eylem kararı aldı. Eyleme Ortaca Belediye Meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Dalaman ve Köyceğiz ile Ortaca'dan bazı siyasi parti temsilcileri ve çevreciler katıldı. Grup, Dalyan iskelesinden kalkan teknelerle İztuzu Plajı'na geçti.

Eyleme katılan Ortaca CHP İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya, 30 Mart seçimlerinde iktidarın kaybetmiş olduğu yerlerdeki bu gibi tesislerin, CHP'li belediyelerden alınarak özel şirketlere, yandaşlarla verilmeye başlandığını öne sürerek şunları söyledi:

"Tarihimizi kimseye vermeyiz. Bugün burada belki 200 kişiyiz ama her biriniz 10 binleri temsil etmektedir. Yazlarımız bu sahillerde geçti. Gün geldi çevreci bilim adamları 'Buralarda caretta carettalarla beraber yaşıyorsunuz. Onların yaşamına müdahale ediyorsunuz. Bundan sonra sizler saat 20.00'ye kadar burada olun, ondan sonra caretta caretlara kalsın' dedi. Biz buna uyum sağladık. Sonrasında özel şirketlere verildi. Ama geçmiş dönemlerde başkanlık yapmış olan Suat Tufan tarafından yapılan girişimlerle özel şirketlerden alınarak belediye bünyesinde işletilmeye başlandı. 2006 yılından bugüne kadar korumacı bir şekilde buralar işletilmekteydi. Biz bu tür yerlerin kamu tarafından işletilmesinden yanayız. Bundan sonra da Dalaman, Köyceğiz ve civar ilçelerden arkadaşlarımız burada mücadelemize katıda bulunacaklar. Türkiye'nin ve dünyanın dikkatini buraya çekeceğiz. Gene söylüyorum, bu tür yerlerin kamu kuruluşları tarafından işletilmesinden yanayız."

90 yaşındaki eylemci

Eyleme katılan ve hayatının İztuzu ve çevresindeki kumsallarda geçtiğini belirten 90 yaşındaki Sadık Yalılı da şöyle konuştu:

"Buradaki dağların her metrekaresinde izim vardır. Lokman hekim buralara geldiğinde dağların başına çıkıp, 'Burada insan ölmez demiş.' Ölemez Dağı buradan geliyor. İskender'in paraları buralarda bulunmuştur. Burada tarih fışkırıyor. Bu işletmelerin kamunun elinden alınıp özel sektöre verilmesi buranın ölüm kararıdır. Burayı öldürmek istiyorlar. Biz buna bu yaşımızda izin vermeyiz."

Avukat Berna Babaoğlu Ulutaş ise İztuzu için 8 dava açtıklarını belirterek, "Yürütmeyi durdurma kararlarımızı belediye tarafından gerekli birimlere gönderdik. Bize desteğe gelen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

'Mücadeleye devam'

Atatürkçü Düşünce Derneği Muğla İl Başkanı Burak Erbay da "Bugün ülkeyi yönetenler bir ihanet içindeler. Ülkemizi bölmek parçalamak ve milli değerlerimizi satmak için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Ben hukukçu olarak bugün mahkemelere yüzde 100 güvenmiyorum. Tek dayanağımız biziz. Halktır. Bu direnişler yurdun bir çok yerinde var. Ve biz de burada, bu mücadeleye devam edeceğiz" diye konuştu.

Açıklamaların ardından Ankaralı şarkıcı Koray Avcı mini bir konser verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iztuzu-plaji-icin-tek-yurek_126763.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!