Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Erciş’te HES Israrı Bitmiyor

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir köyünde yapılmak istenen Zilan Regülatörü ve HES projesi için 2012’den bu yana ısrar devam ediyor.

yapi.com.tr
Erciş’te HES Israrı Bitmiyor

Van’ın Erciş ilçesine bağlı Ulupamir köyünde yapılmak istenen Zilan Regülatörü ve HES projesi için 2012’de “ÇED gerekli değil” kararı verildi. Kararla birlikte Gökakım Elektrik Üretim A.Ş. tarafından üretim lisansı alındı. Resmi Gazete’de 2014’te yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile “acele kamulaştırma” kararı verildi.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre; Avukat Özgür Çağlar Aksu tarafından aynı yıl yargıya taşınan karar hakkında Danıştay 6. Dairesi “hukuka uyarlık görülmediği” gerekçesiyle iptal kararı verdi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da 2015’te, kararı onadı. Kararın onanması sonrası proje durdu. 2018’de Gökakım Elektrik Üretim A.Ş.’nin üretim lisansı iptal edildi ve yerine Zilan Elektrik Üretim A.Ş.’ye üretim lisansı verildi.

HES için çalışmalar, Covid-19 salgınına ve Danıştay’ın acele kamulaştırmayı iptal etmesine karşın nisan ayında yeniden başladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) 22 Nisan’da projeye ilişkin “kamu yararı kararı” vermesi ile birlikte Milli Emlak Genel Müdürlüğü 14 Mayıs’ta kamulaştırma işlemi başlattı. Aynı süreçte iş makineleri, HES için bölgede çalışmalara başladı.

Avukat Aksu, EPDK’nin kararını yargıya taşıdı. Ancak, EPDK kararı ile başlayan kamulaştırma işlemlerine karşın Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile bölgede tam 125 parsel için “acele kamulaştırma” kararı verildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/erciste-hes-israri-bitmiyor_181959.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!