Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Güneş için 5 Günde 496 Başvuru

Güneş enerjisinden 600 megavatlık elektrik üretimi lisansı için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) 5 günde toplam kurulu gücü yaklaşık 8 bin 900 megavata ulaşan 496 başvuru yapıldı.

yapi.com.tr / AA
Güneş için 5 Günde 496 Başvuru

Güneş enerjisine dayalı lisans başvuruları 10-14 Haziran arasında EPDK tarafından kabul edildi. EPDK'ya bu süre içerisinde toplam kurulu gücü 8 bin 900 megavata ulaşan 496 başvuru geldi. Başvuruların ağırlığını yerli yatırımcılar oluştururken, yabancı yatırımcılar da Türkiye'de güneş enerjisinden elektrik üretimi için talepte bulundu.

Yerli yatırımcılar arasında halen enerji piyasasının önemli aktörlerinin yanı sıra, enerjiye ilk kez yatırımda bulunan girişimciler de var. Başvuru sahipleri kendilerine verilen barkot numarası ile web üzerinden işleminin ne aşamada olduğunu takip edebilecek.

EPDK, toplam kurulu gücü 600 megavat olacak üretim tesisleri için yapılan başvuruları en kısa sürede yarışma aşamasına getirilecek. Yarışma sonunda yapılacak güneş enerjisi yatırımları netleşecek.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi kapsamında güneş enerjisi santrali yatırımlarında 13,3 dolar cent alım garantisi bulunuyor. Bu yatırımlarda yerli ekipman kullanılması halinde bu miktar 22 sente kadar çıkıyor.

Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli

Güneş enerjisi potansiyeli bakımından Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında yer alan Türkiye’de, yıllık 380 milyar kWh enerji potansiyeli bulunuyor. Türkiye'nin yıllık ortalama güneş ışınımı 1311 kWh/metrekare-yıl, ortalama yıllık güneşlenme süresi ise 2 bin 640 saat olarak gerçekleşiyor. Bu rakam günlük 3,6 kWh/metrekare güce, günde yaklaşık 7,2 saat, toplamda ise 110 günlük güneşlenme süresine denk geliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gunes-icin-5-gunde-496-basvuru_109802.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!