Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşte İstanbul'un 2020 Olimpiyat Tesisleri!

'2020 Olimpiyat Oyunları' için yapılacak tesislerin son halleri 'Master Plan' başlığı altında yayınlandı.

yapi.com.tr
İşte İstanbul'un 2020 Olimpiyat Tesisleri!

"İstanbul 2020 Oyunlar" konseptinde, tüm gruplara yönelik "oyun"lar deneyimi yaşatılması; mevcut olan gelişmiş Kentsel Master Planları’na hız kazandırma fırsatından yararlanılması ve oyunları aksatabilecek risklerin en aza indirilmesi arasında hassas bir denge kuruldu.

Master Plan’ın son halinde, Oyunlar Köyleri’nden tüm tesislere en fazla 35 dakika sürede ulaşım sağlayan, hızlı ve kullanışlı bir Oyunlar Güzergah Ağı’yla (GRN) birbirine bağlı dört bölgede kurulu, yedi kompakt küme mevcut. Toplu taşımayla kümelerin her birine rahatlıkla ulaşmak mümkün.

İşte o tesisler!

Liman Kümesi

Liman Kümesi’nde, Liman Tesis Alanı (Boğaziçi Stadyumu, Boğaziçi Kürek Merkezi, Boğaziçi Plaj Voleybolu Merkezi, Ulusal Voleybol Merkezi ve Boğaziçi Okçuluk Parkı olmak üzere beş spor tesisi), Şükrü Saracoğlu Stadyumu ve yeniden imar edilen Haydarpaşa İskelesi yer alıyor. Liman Kümesi bu haliyle sahil şeridinde geniş halka açık alanlar sunuyor.

Yeniden imar edilen Haydarpaşa Limanı, Boğaziçi Bölgesi'nin odak noktası olacak. Bu proje İstanbul’un en önemli kentsel projelerinden biri olup Olimpiyat Oyunları ile daha da hızlanacak. Liman faaliyetlerinin kademeli olarak taşınmasına şimdiden başlandı. Tesis alanı tasarımında, alanın Haliç'in hemen bitişiğinde oluşu da göz önünde tutuldu. Alanın merkezindeki Boğaziçi Stadyumu, konseptiyle iki kıtanın buluşma noktasını sembolize ediyor.

Ataşehir Arena

Anadolu yakasının Batı Ataşehir semtinde yer alan Ülker Sports Arena, Voleybol için önerilen spor tesisi olup, dünya standartlarında bir tesis.

İstanbul Boğazı Okçuluk Parkı

İstanbul Boğaz Stadı

İnönü Stadı ve Kongre Salonu

Taksim Kümesi, iki spor tesisinden (İnönü Stadyumu ve Harbiye Açık Hava Tiyatrosu) oluşuyor. Taksim bölgesi çok sayıda 5 yıldızlı otele ev sahipliği yapıyor. Oyunlar Ailesi otellerinin birçoğu da, Boğaz ve Marmara Denizi'ni gören harika manzaralarıyla bu kümede yer alacak.

İnönü Stadı

Mevcut İnönü Stadyumu, Boğaz ve hemen önündeki saraya bakan konumuyla muhteşem bir manzaraya sahip. Harbiye Açık Hava Tiyatrosu'nun mevcut açık hava amfitiyatrosunun üstü yeni bir çatı ile örtülecek ve böylece bir kentsel miras olarak kullanımı kolaylaşacak. Tüm bu nitelikler sayesinde stadyum Halter müsabakası yayınında ihtiyaç duyulan sahne aydınlatmaları için ideal bir spor tesisi haline gelecek.

Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadı

Burhan Felek Uluslararası Voleybol Salonu

Ataköy Arena

Tarihi Yarımada Kümesi'ne sahil şeridindeki bir parkla bağlanan Ataköy Kümesi, ilgi çekici bir sahil bölgesinde yer almakta olup, Ataköy Tesis Alanı (üç tesis - Sinan Erdem Spor Salonu, Ataköy Atletizm Arena ve Olimpik Veledrom) ve Ataköy Marina'dan oluşuyor.

Ataköy Kümesi

Mevcut Sinan Erdem Spor Salonu ve Ataköy Atletizm Arena, Olimpik Veledrom'a ev sahipliği yapacak yeni bir yapıyla bağlanacak. Böylece, spor ve alışveriş gibi farklı imkanları bir arada sunan ve heyecan verici bir kentsel miras olacak olan spor tesis alanı vizyonu tamamlanmış olacak.

Ataköy Marina

Abdi İpekçi Spor Salonu

Tarihi Yarımada Kümesi’nde üç spor tesisi (Altın Kapı Parkı, Altın Kapı Marina ve Abdi İpekçi Arena), bir etkinlik alanı ve yükseltilmiş bir izleyici meydanı bulunuyor. Bu izleyici meydanı muhteşem bir manzaraya sahip ve bu alandaki yol müsabakalarının en iyi biçimde izlenmesine olanak sağlayacak şekilde konumlanmış durumda. Altın kapı çevresinde oluşturulacak 100 hektarlık alan ile mevcut restorasyon programının desteklenmesi amaçlanıyor. Tüm bunlar alana verilen değeri gözler önüne seriyor.

Altın Kapı Arena - Marina Park

Hentbol ve Golbol için önerilen Abdi İpekçi Arena eski şehir surları yanında konumlanmış durumda. Bu sayede hem izleyiciler hem de yayıncılar için çarpıcı bir arka plan oluşturuyor. Eski surların denizle buluştuğu sahil şeridi üzerinde düzenlenecek açık hava yarışları, İstanbul'un zengin tarihi ile dünya çapında modern bir spor etkinliğinin heyecanlı bir birleşimini sunacak.

Esenler Kümesi

Esenler Kümesi’nde, üç yeni spor tesisi (Olimpik Basketbol Merkezi, Esenler Golf Kulübü, Ulusal Binicilik Merkezi) bulunuyor. Bu tesisler, yakın çevrede bulunan Oyunlar sonrası Olimpik Şehir bölgesinde yaşayan nüfusa ve bitişiğindeki harp okuluna kentsel bir miras olarak kalacak. Bölgenin mevcut engebeli arazisi; Esenler Golf Kulübü ve Ulusal Binicilik Merkezi’nin tasarımına entegre edilecek. Ayrıca, bu kümenin daha da geliştirilmesi ve bölgenin ‘şehrin akciğeri’ olması yönündeki istekliliğin devam ettirilmesi için yeni peyzaj unsurları ortaya konulacak. Tüm bunlar, bölge halkının faydalanacağı önemli bir mirasın bırakılmasını sağlayacak.

Belgrad Kümesi

Şehrin kuzeyinde yer alan Belgrad Ormanı’nda, İstanbullular’ı tekrar yeşil alanlarla buluşturmayı hedefleyen büyük bir ıslah programı uygulanıyor. Halihazırda sağlam bir Metro bağlantısına sahip olan bölgede, yol altyapısı da genişletilerek ulaşım imkanları arttırılacak. Bu küme, Belgrad Ormanı Tesis Alanı (Belgrad Ormanı Bisiklet Parkuru, Olimpik Durgunsu Stadyumu ve Ulusal Atıcılık Merkezi olmak üzere üç spor tesisi) ve Türk Telekom Arena'dan oluşuyor.

Tepeler ve ağaçlık alanlarla çevrili Belgrad Ormanı Kümesi, şehrin içinde yer alan doğal bir vaha. Bu tesis alanında önerilen spor tesislerinin tümü, oyunlar boyunca etkin bir şekilde kullanılmak ve oyunlar sonrasında da açık hava etkinlikleri için bir kent mirası sağlamak üzere tasarlandı. Önerilen oyunlar spor tesislerinin bulunduğu alanlarda halihazırda başlamış olan çevre ıslah projeleri sayesinde, oyunlar mevcut planlara anında ivme kazandıracak.

Olimpik Şehir Kümesi

Olimpik Şehir Kümesi, İstanbul Olimpiyat Parkı Tesis Alanı (Atatürk Olimpiyat Stadı, Ulusal Arena, Olimpik Antrenman Merkezi Salon 1-4, Olimpik Tenis Merkezi, Olimpik Hokey Merkezi, Olimpik Su Sporları Merkezi, Olimpik Atlama Stadyumu, Olimpik Su Topu Stadyumu olmak üzere 11 spor tesisi ) ile Olimpiyat Köyü ve Paralimpik Köy, Medya Köyü, Uluslararası Yayın Merkezi (UBM), Ana Basın Merkezi (ABM) ve Teknik Görevli Köyü’nden oluşuyor.

Olimpik Şehir Kümesi’nin geliştirilmesiyle, İstanbul’un hızlı büyüyen batı yayılım koridorunda yeni bir coğrafi merkez oluşacak. Bu küme, spor ve eğlence tesisleri, konutlar, ticari ve kurumsal yapılar da dahil olmak üzere bölgede ihtiyaç duyulan altyapıları bölgeye kazandıracak, çevre ıslah çalışmaları sayesinde yeni park alanları ve yeşil alanların oluşmasını sağlayacak.

Bu küme, Oyunlar için dinamik ve canlı bir arka plan sağlamak üzere tasarlandı. Spor tesisleri, İstanbul Olimpik Park Tesis Alanı boyunca, izleyicileri hem gerçek anlamda, hem de görsel açıdan çekecek önemli birer merkez olacak şekilde bilinçli olarak konumlandırıldı. Kümenin mimarisi ve peyzajı hem düzenlenen etkinliğin heyecanını hem de Türkiye’nin sahip olduğu kültürel ve sanatsal güzellikleri yansıtacak. İzleyici dolaşım alanının doğu kenarı, tesis alanı ve bu alanın arkasında kalan doğal vadi manzarası arasında bir süreklilik oluşturacak şekilde, izleyiciler için özel olarak tasarlandı.

Oyunlar için yapılan çok sayıda spor tesisi sonrasında müsabaka ve antrenmanlar için de kullanılabilecek. Bu spor tesislerine ek olarak Master Plan dahilinde birçok konut, alışveriş merkezi ve ticari merkezler inşa edilecek. İşte bu özellikler İstanbul Olimpik Park Tesis alanının Oyunlar sonrasında kentsel bir miras heline gelmesini sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-istanbulun-2020-olimpiyat-tesisleri_109276.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!