Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yenilenen TOKİ Çeşme'ye Onay: Plan Askıda

TOKİ tarafından Çeşme’de yapımı devam ederken mahkeme tarafından iptal edilen konutlar ile ilgili yeni plan onaylandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir ve Çeşme Belediyesi’nin itiraz ettiği projenin yeni planında yoğunluğu düşürdü. Eski plana göre 4 bin 838 kişinin yaşamasının düşünüldüğü alandaki kişi sayısı 3 bin 772’ye indirildi.

yapi.com.tr
Yenilenen TOKİ Çeşme'ye Onay: Plan Askıda

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Çeşme Reisdere’de 43 hektarlık alanda yapımına başlanan konut projesi ile ilgili süreç devam ediyor. Dar gelirli vatandaşlar için geliştirilen konut projesindeki yoğunluğa ve kat yüksekliğine tepki gösteren İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Çeşme Belediyesi konuyu mahkemeye taşımıştı. İdare Mahkemesi’nin önce yürütmeyi durdurma, ardından da iptal ettiği konut projesi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Ege'de Son Söz'den Fatih Yapar'ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgenin yeni planını onayladı.

Nüfus azaltıldı

Buna göre İzmir 5. İdare Mahkemesi`nin kararı ile iptal edilen projedeki Orta Yoğunluk Konut Alanı`nda yapılaşma şartları “E:1.00 Yen çok:12.50 m.” iken, onaya sunulan Uygulama İmar Planı`nda, Orta Yoğunluk Konut Alanı`nın emsal değeri düşürülerek yapılaşma şartları “E=0.80 Yen çok= 9.50 m.” şekline getirildi. Böylece 4 katlı olması büyük tartışmaya yol açan binalar 3 kata düşürülmüş oldu. Bölgedeki bina yoğunluğunda azaltma yapıldı. Mahkeme kararı ile iptal edilen Uygulama İmar Planı`nda projeksiyon nüfus 4 bin 839 kişi iken, onaya sunulan yeni planda bu nüfus 1.067 kişi düşürülerek 3 bin 772 kişi olarak hesaplandı.

Cami de var okul da

Yeni plana göre bölgede üç adet 2. ve 3. derece ticaret alanı ayrıldı. Buralarda, ticaret, ticari ve sosyal servisler, büro hizmetleri, yönetim birimleri, kültürel tesisler, eğlence-dinlence-rekreasyon kullanımları, turizm ve konaklama üniteleri gibi tesisler ile konut kullanımlarının olabileceği ifade edildi.

ETİKETLER: TOKİ Çeşme
http://www.yapi.com.tr/haberler/yenilenen-toki-cesmeye-onay-plan-askida-_131714.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!