Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Soyak'tan Enerji Tasarrufu Farkındalığı için 50 Bin 'Akıllı Yıldız'

Soyak’ın ilkokullarda hayata geçireceği 'Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi', Sakıp Sabancı Müzesi The Seed’de tanıtıldı. Proje ortakları arasında İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Bilgi Üniversitesi’nin yer aldığı Akıllı Yıldızlar, İstanbul ve İzmir’de 33 devlet okulundaki 4. sınıflarda uygulanacak.

yapi.com.tr
Soyak'tan Enerji Tasarrufu Farkındalığı için 50 Bin 'Akıllı Yıldız'

Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantı, Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk’in hoş geldiniz konuşması ile başladı. Bir kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan Akıllı Yıldızlar'ın 2014-2016 yılları arasında İstanbul ve İzmir’de 33 devlet okulunda hayata geçirileceğini açıklayan Çelenk; projenin amacının 4. sınıflarda 'Fen' ve 'Teknoloji' ders müfredatına paralel olarak işlenecek konularla ilkokul öğrencileriyle, bu öğrencilerin öğretmen ve velilerinde enerji tasarrufu, enerjinin verimli kullanımı ve sürdürülebilir yaşam için önemi konularda farkındalık yaratmak olduğunu bildirdi. Çelenk, Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nde 250 öğretmenin 4000 saat boyunca bilgilenip enerji öğretmeni olarak görev alacağını, proje okullarındaki yaklaşık 10 bin 4. sınıf öğrencisinin ise yaklaşık 100 bin saat boyunca enerji tasarrufu konusunda eğitim alacaklarını söyledi. Çelenk, “Akıllı Yıldızlar projemizle aynı zamanda 10 bin veliye de toplamda 20 bin saat seminer vereceğiz. Projenin gerçekleşeceği okullarda öğrenim gören toplam 45 bin öğrenci de farklı zaman dilimlerinde en az 3 saat boyunca enerji şenliklerine katılacak. Böylece 135 bin saat boyunca enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirme gerçekleştireceğiz” dedi.

FatmaFatma ÇelenkÇelenk, Akıllı Yıldızlar’ın aynı adı taşıyan web sitesi vasıtasıyla tüm Türkiye’deki çocuklara enerji tasarrufu ve sürdürülebilir yaşamın önemini aktaran mesajlarla da ulaşacağını belirterek, “Akıllı Yıldızlar’ın web içerikleriyle de tüm Türkiye’de toplamda yaklaşık 50 bin öğrenciye ulaşarak, proje sonunda  150 bin saatlik bilinçlendirme hedefliyoruz” dedi.

Çelenk, projenin İstanbul bölümünün 2013-2014 ilkbahar öğretim döneminde Küçükçekmece ve Başakşehir ilçelerinde yer alan toplam 10 ilkokulda, 2014-2015 güz öğretim döneminde ise Arnavutköy ilçesinde yer alan 5 ilkokulda, İzmir’de ise 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 15 ilkokulda hayata geçirileceğini belirtti. Çelenk  “Proje aynı zamanda Yılmaz Soyak ve Bilge Soyak ilkokulu ile Erkut Soyak Anadolu Lisesi’nde uygulanarak, toplam 33 okulda öğrencilerle buluşacaktır” dedi.

İstanbul Küçükçekmece’de projenin uygulanacağı okullar arasında; Altınşehir İlkokulu, Osman Zeki Üngör İlkokulu, Arif Nihat Asya İlkokulu, Toki Şehit Er Yılmaz Özdemir İlkokulu ve Mustafa Kemal Paşa İlkokulu yer alıyor. Akıllı Yıldızlar’ın Başakşehir’de hayata geçirileceği okullarsa Bahçeşehir Süleyman Demirel İlkokulu, Hacı Avni Osman Gül İlkokulu, Mahmut Şevket Zırh İlkokulu, Toki Osmangazi ilkokulu ve Nurettin Topçu İlkokulu.

Çamlıbel: İkinci kez ilkokul öğrencilerini hedefliyoruz

2007 yılında ‘Geleceğe Bir Damla Sakla’ projesiyle küresel ısınma kapsamında çok önemli bir unsur olan su tasarrufu konusunda bir kurumsal sosyal sorumluluk projesine imza attıklarını anımsatan Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel de, "Birçok ödül sahibi olan bu projemizin ardından bugün sizlerle paylaştığımız Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projemizle de ikinci kez ilkokul öğrencilerini hedefliyoruz” dedi. Enerji tüketiminin yüzde 40’ının binalarda, tüketilen toplam elektriğin yüzde 25’inin de konutlarda kullanıldığına dikkat çeken Çamlıbel, sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizde yaklaşık olarak 27 bin ilkokul binası bulunuyor. Bu binaların yaklaşık 1000’i İstanbul’da, 700’ü ise İzmir’de yer alıyor. Buralarda yetişen çocuklarımızın tasarruf bilinciyle enerjiyi kullanmaları bile ülkemize büyük katkı sağlayacaktır. Tüm bu rakamlara bakıldığında, Türkiye’de enerji tüketiminde yapılacak iyileştirmelerle elde edilecek tasarrufun önemi büyüktür. Okullarımızdaki bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra projemiz kapsamındaki okul binalarımızda gerçekleştirilecek verimlilik uygulamalarıyla da %10 oranında tasarrufa destek olmayı hedefliyoruz. Soyak olarak biz de ‘Bugün Aslında Yarındır’ diyerek geleceğe yatırımı bugünden yapmanın önemini daima vurgulamak ve gelecek nesillerin yaşam kalitesinin yükselmesine katkı sağlamak için sosyal yatırımlar yapmaya devam edeceğiz. Bugün için bir Akıllı Yıldızın yetişmesinin, yarının sürdürülebilirliği için çok önemli olduğunu düşünüyoruz”.


Soyak Holding CEO’su Dr. M. Emre Çamlıbel’in ardından sahneye gelen İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız da enerji tasarrufu konusunda doğru davranışları toplumda yaygınlaştırmanın yolunun çocukları eğitmekten geçtiğini ve bu amaçla gerçekleştirilen bilimsel temelli eğitim projelerinin büyük önem taşıdığını söyledi. Enerjinin doğru kullanılması gereken çok değerli bir kaynak olduğunun yediden yetmişe herkes tarafından bilinmesi gerektiğini  vurgulayan Yıldız, “Ülkemizin sürdürülebilir kalkınması için Soyak tarafından gerçekleştirilen Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Projesi’nin önemli bir örnek teşkil edeceğine inanıyoruz. Çocuklarımızı eğitim programının öznesi olarak konumlandıran Akıllı Yıldızlar onlara küçük yaşlarında sorumluluk vererek, yaşayarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlıyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/soyaktan-enerji-tasarrufu-farkindaligi-icin-50-bin-akilli-yildiz_118242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!