Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Stadyum Aydınlatmaları da LED'e Dönüyor

Philips Profesyonel Aydınlatma Çözümleri Pazarlama Müdürü Aras, "Stadyum aydınlatmalarında LED’e dönüşümle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Mevcut armatürlerde şebeke geriliminin kesilmesi halinde oyunların durması sorunu, LED armatürlerin anında devreye girebilme özelliği sayesinde tarihe karışacak" dedi.

yapi.com.tr / AA
Stadyum Aydınlatmaları da LED'e Dönüyor

Dış cephe, yol, köprü ve ülkelerin sembol yapılarının aydınlatılmasında kullanılan LED teknolojisi, stadyum aydınlatmalarının dönüşümünde de ciddi bir alternatif oluşturuyor. Dünyadaki mevcut stadların yaklaşık yüzde 66’sını Philips'in aydınlattığını belirten Philips Profesyonel Aydınlatma Çözümleri Pazarlama Müdürü Mehmet Aras, "2008 Çin Olimpiyatları’nda oyunlara ev sahipliği yapan 30 spor tesisinden 22’sini, 2010 Güney Afrika Dünya Kupası’nda maçlara ev sahipliği yapan 10 staddan 6'sını, Euro 2012'de 8 staddan 6'sını ve 2012 Londra Olimpiyatları’nda hemen hemen tüm kilit spor alanlarını Philips aydınlattı" diye konuştu.

Bunların yanısıra Türkiye’de Sinan Erdem ve Abdi İpekçi gibi kapalı spor salonlarında da Philips projektörlerinin mevcut olduğunu dile getiren Aras, "Stadyum aydınlatmalarında da LED’e dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Yeni ürünümüz Arena Vision LED, önümüzdeki dönemde stadyumlardaki ve kapalı spor salonlarındaki konvansiyonel aydınlatma armatürlerinin yerini alacak" açıklamasını yaptı. Aras, mevcut armatürlerde şebeke geriliminin kesilmesi halinde oyunların bir süre (yaklaşık 15 dk) durması sorununun, LED armatürlerin anında devreye girebilme özelliği sayesinde tarihe karışacağını aktardı.

"BJK İnönü stadyumunda büyük ihtimalle LED kullanılacak"

Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) Yeni Stattan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Güner de yapım çalışmaları süren Yeni İnönü Stadı'nın LED aydınlatma olup olmayacağı konusunda görüşmelerinin devam ettiğini dile getirerek, "Büyük ihtimalle LED aydınlatma kullanacağız, çünkü daha tasarruflu" dedi.

Işık kalitesi foto muhabirleri de zorluyor

Anadolu Ajansı foto muhabirleri ise ışıkları yenilenen spor salonlarında ışık problemi yaşamadıklarını ancak diğer salonlarda fotoğrafların net çıkmaması gibi problemlerle karşılaşabildiklerini söyledi. Işığın iyi olmadığı spor salonlarında yüksek ISO'lara çıkmak zorunda kaldıkları için daha düşük enstantaneli fotoğraflar çektiklerini, bunun da fotoğrafın görüntü kalitesini düşürdüğünü dile getiren AA foto muhabirleri, uluslararası standartlara uygun şekilde aydınlatılan spor salonlarında ve stadlarda düşük ISO'larda yüksek enstantaneyle daha kaliteli fotoğraflar çekebildikleri bilgisini verdi.

Göz sağlığı üzerine olan etkileri

Acıbadem Atakent Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Yard. Doç. Dr. Ali Rıza Cenk Çelebi ise LED aydınlatma sistemlerinin yılda yaklaşık 270 milyon ton CO2 salınımını engellemesi ve aydınlatma sistemlerinde maliyeti düşürmesinin yanı sıra insan sağlığı ve özellikle de göz sağlığı üzerine olan etkilerinin tartışılmakta olduğunu söyledi. Göz Hastalıkları alanında saygın bir dergide LED aydınlatma sistemlerinin göz sağlığı üzerine etkisine yönelik Fransa'dan bir çalışma yayınlandığını ifade eden Çelebi, "Bu çalışmada Fransız Sağlık Örgütü ANSES özellikle beyaz ışık üreten mavi-LED sistemlerinin retina denilen ağ tabakada hasara yol açabileceği belirtiyor. ANSES özellikle kendi göz içi merceği daha saydam olan çocuklarda mercek tarafından emilen mavi ışığın retinaya daha fazla ulaşması nedeniyle bu yaş grubunda mavi-LED içeren oyuncakların kullanılmaması konusunda oyuncak üreticilerini uyarıyor" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/stadyum-aydinlatmalari-da-lede-donuyor_118543.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!