Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye’nin Enerji Yükünü Azalatmayı Sürdüreceğiz"

Philips Profesyonel Aydınlatma Çözümleri Pazarlama Müdürü Aras, “Türkiye’nin enerji yükü artıyor. Philips olarak enerji verimli aydınlatma çözümlerine geçişe öncülük ederek, bu yükü azaltmayı sürdüreceğiz” dedi.

yapi.com.tr / AA
"Türkiye’nin Enerji Yükünü Azalatmayı Sürdüreceğiz"

Philips, İstanbul WOW Convention Center’da dün başlayan ve 11 Ocak 2014 tarihlne kadar sürecek 5. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na (EVF) katıldı. Enerji verimliliğinde 2023 yılına kadar yüzde 20’lik iyileştirme hedefine yönelik kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını göreve çağıran değerlendirilmelerin yapıldığı fuarda, ülkelerin enerji verimliliği politika ve stratejileri ve Türkiye’de yaşanan gelişmeler, farklı disiplinler aracılığıyla değerlendirilirken, geliştirilen çözüm önerileri tartışıldı.

Philips'ten yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Philips Profesyonel Aydınlatma Çözümleri Pazarlama Müdürü Mehmet Aras, LED lamba, armatür, kontrol sistemleri ve yazılımını tam entegre bir şekilde şehir aydınlatması çözümlerine dahil ederek, şehirlerin enerji ve bakım maliyetlerini minimize ederek yüzde 60’a varan enerji verimliliği sağlayan  akıllı aydınlatma çözümleriyle bu konuda yenilikçi bir yaklaşım sunduklarını ifade etti.

Aras, şunları kaydetti:

“Uluslararası Enerji Ajansının tahminlerine göre 12,7 milyar TEP (ton eşdeğer petrol) olan dünya birincil enerji talebinin mevcut enerji politikaları ile devam edilmesi durumunda 2035 yılında yüzde 50 oranında artarak 18,7 milyar TEP’e ulaşması bekleniyor. Ülkemizde de son 10 yılda birincil enerji tüketimi yüzde 50 oranında arttı. Artan bu talebi karşılamak üzere enerji yatırımlarının da arttığı ülkemizde enerji verimliliği çok önemli bir gündem maddesi. Philips olarak biz de liderliğini üstlendiğimiz enerji verimli LED teknolojisi ile sunduğumuz ürün ve teknolojiler aracılığıyla, tüm sosyal paydaşlarımıza kazanma fırsatı sunuyoruz. Enerji verimliliği sağlamanın dışında gereksiz ışık kirliliğini ve enerji tüketimini ortadan kaldırmaya yönelik sunduğumuz akıllı teknolojiler de bu misyonumuzun bir ürünü.”

Aras, 2015’e kadar aydınlatma sektörünün yüzde 50’sinin LED teknolojisine geçmesini, 2020’de bu rakamın yüzde 75’e ulaşmasını beklediklerini de belirterek, “LED teknolojisi, hem bireysel olarak tüketiciye hem ülke ekonomisine hem de ekosisteme ciddi kazanımlar getiriyor. LED lambalar enkandesan (akkor flamanlı) lambalara oranla 25 kat daha uzun ömürlü olmalarının yanı sıra yüzde 75 oranında daha az enerji tüketiyor. Geleneksel lambalara göre LED lambaların 15 katın üzerinde uzun ömürleri sayesinde işletmeler sık değiştirme maliyetlerinden tasarruf edebildikleri gibi 1-2 yıl içerisinde ilk yatırımlarını amorti edebiliyorlar. LED lambaların civa içermemeleri, daha az ısınmaları, UV ve IR gibi zararlı olabilecek ışın yaymama gibi avantajları da yaşadığımız çevreye ve doğaya önemli katkılar sağlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Philips’in EVF 2014’te sergilediği ürünler arasında,  sağladığı yüzde 75’e varan enerji verimliliği ile ekonomiye önemli katkı sağlayan yol ve mimari aydınlatma çözümleri ilk sırada yer aldı. Philips; fuarda sergilediği ev, perakende ve otel, ofis ve endüstriye yönelik enerji verimli aydınlatma çözümleriyle de aydınlatma teknolojisinin ulaştığı son noktayı ortaya koydu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-enerji-yukunu-azalatmayi-surdurecegiz_115776.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!