Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

"Bakanlıkların, Kurumların...

Eski İzmir Evlerini Koruyamadık

Foto: Birgün Gazetesi

Tarihi Su Kemeri'nin Dibine...

Utangaç Bakanlığın İddialı İmar Yetkisi!

Tarihi Selçuklu Mezarlarına...

Tarihi Atatürk Ortaokulu Kapanıyor

Tarihi Kiraladı

Gizli Tarih Taşocağı Olacak

Celal Bayar'ın Evi Yıkılıyor!

Bu İmar Planını Gençler Çizdi!

Tarihi Mekana Vergi Geliyor

3. Havalimanı İmar Suçu

Rakamlarla 3. Havalimanı Katliamı

3. Havalimanının Saha Bilgileri...

İstiklal Caddesi'nde 3. Havalimanı...

İşte İstanbul'un 3. Havalimanı...

Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı...

3. Havalimanı İnşaatındaki...

3. Havalimanı İstanbul için Büyük Tehdit

3. Havalimanının Temeli Atılıyor

'3. Havalimanı için Kesilecek...

3. Havalimanı İşte Böyle Olacak!

3. Havalimanında "Sulak Alanlar"...

3. Havalimanına Özel Sulak...

Erdoğan'dan "3. Havalimanı" Açıklaması!

3. Havalimanı Kaldığı Yerden Devam!

3. Havalimanının ÇED Raporunda...

3. Havalimanına Yeni ÇED Raporu

3. Havalimanı için 'Savaş...

3. Havalimanı Japon Hitachi’nin...

3. Havalimanının ÇED Raporunda...

3. Havalimanı Projesi Krizine...

"3. Havalimanı İnşaatı Hukuka Aykırıdır"

"3. Havalimanına Tek Çivi...

"3. Havalimanının Yokluğunu...

"Mahkeme Kararı 3. Havalimanı...

DHMİ'den "3. Havalimanı" Açıklaması!

3. Havalimanının Yanına Yeni...

3. Havalimanına 150 Milyon...

"3. Havalimanı 'Şaibeler'...

TAV'a 3. Havalimanı Dopingi!

3. Havalimanı'na Hesapta Olmayan Engel!

3. Havalimanı için Yeni Şirket Kuruldu

3. Havalimanının 'Mania Planı' Hazır

3. Havalimanı İnşaatı için...

3. Havalimanı Madene Tosladı

3. Havalimanının Arazisi Verilmedi

İşte 3. Havalimanı için Düşünülen...

3. Havalimanı için İki Senaryo

"3. Havalimanı Gecikecek"

3. Havalimanı ve 3. Köprü...

3. Havalimanı Bir Şans mı,...

"Tarihin En Büyük İmar Suçlarından Biri İşleniyor"

TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'ye 3. Havalimanı ile ilgili bir açık bir mektup yazdı. Mektupta, 3 havalimanı projesinde tarihin "en büyük imar suçlarından" birinin işlenmekte olduğu belirtilerek, projenin derhal durdurulması istendi.

yapi.com.tr
"Tarihin En Büyük İmar Suçlarından Biri İşleniyor"

İşte İdris Güllüce'ye yazılan o mektubun tam metni:

"Sayın İdris Güllüce,

07 Haziran 2014 tarihinde katılımınızla temeli atılan "İstanbul Yeni Havalimanı" konusunda sizi uyarmak isteriz ki; Türkiye tarihinin "en"lerle ifade edilen bu projesi için kendi yetki sınırlarınız içerisinde tarihin "en büyük imar suçlarından biri" işlenmektedir. Basındaki birkaç rakamdan ibaret bilgi sahibi olduğumuz bu projenin, henüz yürürlüğe giren onaylı hiçbir imar planı bulunmamakta olup, gözleriniz önünde kaçak bir inşaatın temeli atılmıştır. Kanunların size vermiş olduğu yetki ve sorumluluğa dayanarak derhal bu işlemi durdurmanız gerekmektedir. Nitekim en üst amiri olduğunuz Bakanlığınızın kuruluş, görev ve sorumlulukları içerisinde; "Yerleşmeye, çevreye ve yapılaşmaya dair (...) uygulamaları izlemek ve denetlemek, (...) Çevrenin korunması, iyileştirilmesi ile çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik prensip ve politikalar tespit etmek (...)Her tür ve ölçekteki fiziki planlara ve bunların uygulanmasına yönelik temel ilke, strateji ve standartları belirlemek ve bunların uygulanmasını sağlamak, Bakanlar Kurulunca yetkilendirilen alanlar ile merkezi idarenin yetkisi içindeki kamu yatırımları, mülkiyeti kamuya ait arsa ve araziler üzerinde yapılacak her türlü yapıya (...) ilişkin etütleri, harita, her tür ve ölçekte çevre düzeni, nazım ve uygulama imar planlarını, parselasyon planlarını ve değişikliklerini resen yapmak, yaptırmak, onaylamak..." yer almaktadır. Üzülerek söylemek isteriz ki, mevcut durum itibariyle siz de bu suça ortak olmakla birlikte, bundan sonra plan ve projesiz bir şekilde, kaçak yapılabilecek her türlü uygulamaya cesaret vermektesiniz.

15.06.2009 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın bizzat kendi imzasıyla onaylanarak yürürlüğe giren 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı da dahil olmak üzere, "kentin kuzeyindeki ormanların, su havzalarının ve tarım alanlarının korunması", bu ve daha öncesinde yürürlüğe girmiş olan tüm planların en temel kararlarından biridir. Bugün havaalanı olarak gösterilen bölgenin tamamı yürürlükte olan İstanbul Çevre Düzeni Planında, "orman alanı" ve "rehabilite edilecek kıyı alanı" olarak belirlenmiştir. Olumsuz ÇED raporlarına rağmen havalimanı olarak belirlenen bölgedeki orman alanlarında açılan maden sahalarının ise yasa uyarınca madeni işleten şirketler tarafından rehabilite edilmesi ve doğal haline tekrar döndürülmesi gerekmektedir. Öte yandan havaalanı yer seçiminin, kentin ulaşım sistemi ile bütünleşecek biçimde, lojistik ve depolama alanları, limanlar, karayolları ve mevcut havaalanları ile birlikte planlaması gerekmekte olup; imar planlarının temel işlevi de bu bağlantıları kurmaktır. Dolayısıyla plan hiyerarşisi içerisinde mevcut çevre düzeni planından başlayarak, bu plana uygun olarak hazırlandığı öngörülen alt ölçekli plan kararları göz önüne alındığında, söz konusu yatırım İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin önemli zaman ve finansman ayırarak yürürlüğe koyduğu planları da hükümsüz bırakmıştır.

Bunun bir ilk olmadığını biliyoruz. 3 Havalimanı ile birlikte, 3. Köprü, Kanalİstanbul, Yenişehir gibi, İstanbul'un kaderini büyük ölçüde değiştiren, kentin son kalan orman alanlarını, su havzalarını, tarım alanlarını, kıyı alanlarını imara açan, ekosistemi tahrip eden ve bu alanlarda yapılaşmayı teşvik eden tüm bu büyük ölçekli projelerin de imar planı bulunmamaktadır. Üzerinde konuşulabilecek tek bir sayfa rapor bile yoktur. Bu hukuksuz uygulamalar doğrultusunda, halkın ve bilim insanlarının karar alma süreçlerine katılımı gibi, demokratik bir kentin olmazsa olmaz denilecek bir yerel yönetim anlayışından geçtik, itiraz ve yargılama gibi temel denetim mekanizması dahi ortadan kaldırılmış bulunmaktadır. Oysa ki, söz konusu projelere ilişkin İstanbulluların, mesleki ve bilimsel çevrelerin oldukça ciddi uyarıları ve endişeleri bulunmaktadır. Eğer sizin için de kimi medya kuruluşlarında belirtildiği şekliyle bu tür projelerde, "Çevre Düzeni Planı ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu gibi engeller" sorun teşkil ediyor ise bu durumu açıkça kamuoyu ile paylaşmanızı rica ediyoruz.

TMMOB Şehir Plancıları Odası olarak itirazlarımızda dayanağımız bilimdir. Evrensel şehircilik ilkelerini ve planlama esaslarını dikkate almadan, hukuksuz bir biçimde yapılan bu tür yatırımlar İstanbul için ekolojik bir yıkımın başlangıcı olacaktır. Kamu kaynaklarının sermayeye sınırsızca aktarılmasının önünün açılması yönünde yapılan tüm bu uygulamalar bugün birer siyasi/ekonomik rant malzemesi olsa da, gelecek için felaket senaryolarını her geçen gün daha da gerçekçi kılmaktadır.

Gerçekten doğanın, kamunun ve toplumun yararını gözeten bir planlamanın bürokratik bir engel değil; ormanlarımızın, tarım alanlarımızın, doğamızın ve insanımızın korunması için önemini ve bu gidişat doğrultusunda, yaşanacak katliamın sorumlularından biri olarak anılacağınızı hatırlatmanın görevimiz olduğunu düşünüyoruz!

Saygılarımızla,"

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihin-en-buyuk-imar-suclarindan-biri-isleniyor_121382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!