Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Termik ÇED'ini İstemeyen Halk "Yerim Dar" Dedi

Mart 2014'den bu yana Deneme İzni adı altında faaliyetine devam eden İzdemir Termik Santrali'nin 2. Ünitesi' ile ilgili gerçekleştirilmek istenen ÇED toplantısı yöre halkını tepkisi ve toplantı yapılacak yerin fiziki koşulları nedeniyle yapılamadı.

yapi.com.tr
Termik ÇED'ini İstemeyen Halk "Yerim Dar" Dedi

Evrensel'in haberine göre, Çakmaklı Köyü kahvesinde yapılması planlanan toplantı öncesi köy kahvesinin termik santral şirketinin çalışanları tarafından doldurulmuş olması dikkat çekti. Dar bir mekanda onlarca insanın sıkışarak ayakta zor durduğu bir ortamda içerdekinin 5 katı bir kalabalık da kahveye giremedi. Böylesi olumsuz bir ortama rağmen İzmir Çevre İl Müdürlüğü ve bakanlık görevlilerinin ÇED toplantısını yapmak istemesi uzun tartışmaları beraberinde getirdi. Salonun bu kadar insanın katılımına uygun olmadığı, insanların bilgilenme haklarının gasledildiğini dile getiren yaşam savunucuları toplantının iptal edilmesini istediler. Gruplar halinde toplantı yapılması önerisini getiren Çevre İl Müdürlüğü görevlilerinin bu önerisine red yanıtı veren vatandaşlar, daha geniş ve herkesi alacak bir salonun da toplantının yapılmasını talep ettiler. Uzun tartışmaların ardından görevliler toplantının halkın istememesi ve salonun fiziki koşullarının uygun olmamamsı gerekçesiyle yapılamadığına dair tutanak tutarak toplantıyı terk ettiler. Kahve çıkışında konuşan İzmir Barosu Çevre Komisyonu üyesi Av. Enis Dinçeroğlu, Mart 2014 de deneme adı altında faaliyete geçen İzdemir Termik Santralinin faaliyette olan 1.ünitesi için Nisan 2014 de Danıştay 14. Dairesinin ÇED olumlu kararını iptal kararı verdiğini anımsatarak, "Buraya izinleri iptal edilmiş bir termik santralin ikinci ünitesini açma girişimine karşı durmak için geldik. Mevcut santralin kapanmasını beklerken 2. ünite için ÇED toplantısı yapılması hukuksuzdur" dedi.

Sanayi kuruluşları Aliağalılar'ın celladı

Gazetecilere Aliağa'da meydana gelen ölümlerin çoğunun bölgedeki sanayi kuruluşlarını yarattığı kirlilikten kaynaklandığını ortaya koyan bilimsel araştırmaları gösteren yaşam savunucuları; "Bizler yaşam alanlarımızı. çocuklarımızın sağlıklı bir geleceği olması için buradayız. Sermayenin kar hırsı için yaşam hakkımızı, sağlığımızı elimizden almasına göz yummayacağız" dediler. ÇED toplantısına EGEÇEP bilişenlerinin yanı sıra, TMMOB Çevre Mühendisleri ve Orman Mühendisleri Oda başkanları, Aliğa, Menemen, Foça, İzmir'den çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ile vatandaş katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/termik-cedini-istemeyen-halk-yerim-dar-dedi_128626.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!