Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

THBB'nin Van'da KGS Çağrısına İlk Yanıt YTY Beton'dan

Van Depremi sonrasında Van’da Kalite Güvence Sistemi (KGS) tarafından denetlenmiş, Avrupa standartlarında kaliteli beton üretiminin sağlanması yönünde çalışma başlatan Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) çağrılarına ilk cevap YTY Beton'dan geldi.

yapi.com.tr
THBB'nin Van'da KGS Çağrısına İlk Yanıt YTY Beton'dan

Van Depremi sonrasında Van’da Kalite Güvence Sistemi (KGS) tarafından denetlenmiş, Avrupa standartlarında kaliteli beton üretiminin sağlanması yönünde çalışma başlatan Türkiye Hazır Beton Birliği’nin (THBB) çağrılarına ilk cevap veren firma YTY Beton oldu. Başvuru sonrasında YTY Beton, KGS tarafından denetlendi. KGS belgesi almasının ardından THBB’nin kriterlerine uygun bulunan YTY Beton, 24 Temmuz 2012 tarihinde THBB üyesi oldu. Van Merkez'de 7 hazır beton tesisi, Erciş ilçesinde ise 3 hazır beton tesisi bulunuyor. Van Depreminde bu tesislerin hiçbirinde THBB üyeliği veya geçerli bir KGS Uygunluk Belgesi yoktu.

Van Depremi sonrası THBB, Van ve Erciş’te 52 ağır hasarlı ve az hasarlı binada inceleme yapmış ve bu binaların bazılarının betonlarından karot örnekleri alarak rapor hazırlamıştı. Van’da sadece eski binaların değil, 6 ay önce yapılan binaların bile hasarlı olduğu, hazır betonun denetlenerek kullanılması gerektiği tespit edilmişti.

Türkiye Hazır Beton Birliği'nin (THBB) kurulduğu yıllarda sektörde 25 hazır beton şirketi 30 üretim tesisi ile faaliyet gösterirken, son 24 yılda firma sayısı 467’ye ve üretim tesis sayısı 845’e çıktı. 1988 yılında 1,5 milyon metreküp olan hazır beton üretimi, 2011 yılında 90 milyon metreküpe ulaştı. Betonda etkin denetim ise THBB tarafından 1996 yılından bu yana KGS Belgelendirmesi ile sağlanıyor. THBB üyesi tüm hazır beton tesisleri habersiz ürün denetimleri ve sistem denetimlerini içeren KGS belgelendirme sisteminden geçiyorlar. Talep eden diğer hazır beton tesisleri de KGS denetimlerden geçebiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/thbbnin-vanda-kgs-cagrisina-ilk-yanit-yty-betondan_101057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!