Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Mühendislik, Mimarlık, Şehir Plancılığı Rant ve Rekabete Göre Düzenlenmez”

TBMM’nin gündemine gelmesi planlanan kamusal alanlara el koymayı ve TMMOB’yi etkisizleştirmeyi amaçlayan torba yasa taslağına karşı İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK) tepki gösterdi.

yapi.com.tr
"Mühendislik, Mimarlık, Şehir Plancılığı Rant ve Rekabete Göre Düzenlenmez”

Evrensel'in haberine göre, TBMM’nin gündemine gelmesi planlanan kamusal alanlara el koymayı ve TMMOB’yi etkisizleştirmeyi amaçlayan torba yasa taslağına karşı İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK) tepki gösterdi.

Taxim Hill Otel’de yapılan basın toplantısında meslek odaları, TMMOB’un kamusal alanların, ormanların, kıyıların, meraların yağmalamasının önünde durduğu için hedef alındığını söyledi.

"Mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı, rant ve rekabete göre düzenlenmez”

Burada konuşan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Mesleki Uygulamaları Denetleme Kurulu Başkanı Kazım Mermer, “24 yasada değişiklik öngörülen taslak ile inşaat sektöründeki düzenlemeler sonucu rant sağlanmak isteniyor. Torba yasa ile parası olana imar hakkı getiriliyor” dedi. AKP’nin, TMMOB’yi rant politikaları önünde engel olarak gördüğünü ifade eden Mermer, “Çünkü TMMOB ve Odaları ‘Kentsel dönüşüm’ adı altındaki ‘Rantsal dönüşüme’ karşı çıktı. TMMOB yayınladığı raporlar, basın açıklamaları, açtığı davalarla AKP’nin ormanları, kıyıları, meraları yani suyumuzu, toprağımızı yağmalamasının önünde durdu” dedi. Tayyip Erdoğan’ın “İş yapmamızı engelliyorlar” sözünü hatırlatan Mermer, “Ancak şunu bilmeliler ki; mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı, rant ve rekabete göre düzenlenmez” diye konuştu.

‘Dava açma hakkımızı engellemek istiyorlar’

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Süleyman Solmaz, “Ben çocukken Kumburgaz’a gidip denize girerdik. Ama şimdi toplumun kıyıları kullanmasını imkansız hale getirdiler” diyerek kıyı kanunda yapılan değişiklik ile kıyıların yapılaşmaya açıldığına dikkat çekti. Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi’nde bulunan Karlıtepe Mezarlığı’nın “riskli alan” ilan edilmesine de dikkat çeken Solmaz, “Mezarlığı riskli alan ilan ettiler çünkü karşısında Vialand var” dedi. Solmaz, “Biz TMMOB olarak böyle durumlarda dava açabiliyorduk. Gezi Parkı’nda da 2011’den 2013’e kadar hukuk mücadelemizi verdik ve kazandık. Ancak şimdi bizim dava açma hakkımızı engellemek istiyorlar” diye konuştu.

‘AKP beton imparatorluğu yaratıyor’

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, “Hukuk devletinde kanunlar toplum çıkarı için yapılır. Siyasi ve ticari çıkar için yasa yapılmaz. Türkiye’de hukuk atom bombası gibi kanunlar da oyuncak gibi kullanılıyor. AKP beton imparatorluğu kuruyor ve TMMOB siyasi iktidarı rahatsız etmiş görünüyor” dedi.

İSMMMO Başkanı Prof. Dr. Yahya Arıkan da, tasarıyla meslek odalarının sindirilmek istendiğinin altını çizerek, “Tüm demokratik ve toplumsal haklarımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi.

Açıklamaya, TMMOB’a bağlı odaların yanı sıra, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, İstanbul Eczacılar Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odası ve İstanbul Barosu başkanları katıldı.

Açıklamanın ardından katılımcılar, “Ülkemize, meslek odalarımıza sahip çıkıyoruz” diyerek, “TMMOB susturulamaz”  yazılı önlükler giydi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muhendislik-mimarlik-sehir-planciligi-rant-ve-rekabete-gore-duzenlenmez_128045.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!