Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

TOKİ Eliyle Kent İklimi Değişiyor

Mimarlar Odası Ankara Şubeye bağlı 15 ilden 9 bölge temsilciler toplantısı hafta sonunda Karabük Safranbolu ilçesinde yapıldı. Toplantı, Karabük Üniversitesi Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesinde gerçekleşti. Toplantıda söz alan temsilciler kentsel dönüşüm ve mimarlık mesleği ile ilgili sorunlarını dile getirdi.

yapi.com.tr
TOKİ Eliyle Kent İklimi Değişiyor

Toplantıda konuşan Karabük Temsilciliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehtap Başaran, çarpık ve düzensiz yapılaşmanın Karabük şehrini olumsuz etkilediğini ve ilin  iklimini değiştirdiğini dile getirdi. TOKİ’nin Karabük’te dere yatağına ev yaptığını söyleyen Başaran “Karabük’te TOKİ binaları sebebiyle iklim değişti. Vadiye yüksek katlı konutlar yapan TOKİ hava koridorunu tıkadı. TOKİ binaları sebebiyle iklim sıcaklıkları 4-6 derece arttı” dedi. Bu konutlarda, her ilkbaharda bodrum katlarını su bastığına vurgu yapan Başaran, Samsun örneğini vererek, yeni Samsunların yaşanmaması için dere yataklarına konut yapılmaması gerektiğini söyledi.

Evrensel'in haberine göre, TOKİ’nin Karabük’te orman işletmelerinde de yüksek katkı binalar yapmak istediğine değinen Başaran, bunun için ihaleye çıkıldığını, ancak alanı ve ağaçları kurtarmak için dava açtıklarını söyledi. Söz konusu yeşil alana 3 blok bina yapıldığını, planlananın 10 blok olduğunu aktaran Başaran, mahkemenin ‘durdurma’ kararına atıf yaptı. Başaran “3 blokun önünde uzanan yeşil alan kurtarıldı” dedi.

Barajlar sorunu çözüme ulaştı

Tunceli Temsilcilik Başkanı İbrahim Demir, Dersim’de barajların Munzur ve Pülümür Vadisi’ni olumsuz yönde etkilediğini anlattı. Demir, Munzur Vadisi üzerindeki barajın mahkeme kararıyla iptal edildiğini, Pülümür Vadisi’ndeki barajın ÇED kararının iptal edildiğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: TOKİ
http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-eliyle-kent-iklimi-degisiyor_108089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!