Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Umut Sarının İçinde' Eğitimleri Başladı

SİF İş Makinaları’nın Türkiye’de afet sonrası arama kurtarma çalışmaları konusunda yaşanan sıkıntıları gidermek için AKUT işbirliğiyle hayata geçirdiği 'Umut Sarının İçinde' projesi kapsamında verilen eğitimlerin ilk kuru 15-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. 2’nci kur eğitimler ise 13 Mayıs 2013 tarihinde başlayacak.

yapi.com.tr
'Umut Sarının İçinde' Eğitimleri Başladı

İlk kurda Ataşehir, Beykoz, Başakşehir, Çekmeköy, Şişli ve Silivri belediyelerinde görevli toplam 17 operatörün katıldığı eğitimler hakkında açıklamalarda bulunan SİF İş Makinaları Kurumsal İletişim ve Müşteri İlişkileri Direktörü Esra Temel Vurgun, kurtarma çalışmalarında iş makinalarının doğru kullanılması ve afet zamanında iş makinalarından en yüksek verimin alınmasının hedeflendiğini söyledi. Arama kurtarma çalışmaları esnasında hataları ve kayıpları en aza indirmek amacıyla hayata geçirilen Umut Sarının İçinde projesiyle benzeri mücadelelerde teknik kurtarma ve makinaların doğru yöntemlerle kullanımı konusunda bilgi eksikliklerinin tamamlanacağını açıklayan Esra Temel Vurgun, eğitimlerle ilgili gözlemlerini şu sözlerle paylaştı:

“Gerçekleştirdiğimiz bu ilk kura katılan operatörler nerede ve nasıl çalışmaları gerektiğini, farklı senaryolar ve yaşanmış örnekler üzerinden durum analizleri yaparak öğrendiler. Her biri, afet alanında iş makinasının modeline göre ne iş yapabileceğini ve nasıl bir konumda yapabileceğini uygulamalı olarak gördü. Riskli noktalarda işe müdahale etmenin ise ne kadar tehlikeli olduğunu tespit ettiler. Gerek kendi aile yaşamlarında gerek mesleki yaşamlarında insanların hayatlarını kurtarmaya yönelik bilgilerle donatılmış olmak tüm operatörler için de büyük bir mutluluk kaynağı oldu. Birçoğu mesleki hayatlarında afet kurtarma çalışmalarında görev almış. O anlarda yaşadıkları zorlukları samimi bir şekilde eğitimler esnasında dile getirdiler. 17 Ağustos depremi, Silivri’deki sel olayı, sayısız yangınlar, çığ altında kalan insanlar… Bu eğitimi o zamanlar almış olsaydık aynı hataları yapmaz, doğruları bilirdik şeklinde açıklamada bulundular. Bu cümleleri birebir onların ağzından duyduğumuzda, SİF İş Makinaları olarak insanlarımız için ne kadar faydalı bir projeye imza attığımızı bir kez daha anladık ve şimdi bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Umut Sarının İçinde projesinin tüm Türkiye’ye özel sektör, kamu ve STK işbirliği açısından güzel bir örnek teşkil ettiğini düşünüyoruz”.

Belediye operatörlerine dünya standartlarında kurtarma eğitimi

SİF İş Makinları ve AKUT işbirliğinde hayata geçirilen 'Umut Sarının İçinde' projesiyle, belediyelere bağlı iş makinası operatörlerine Birleşmiş Milletler, İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Uluslararası Arama ve Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) kılavuzuna uygun olarak AKUT’un deneyimlerinden, tüm dünyada ve Türkiye’de yaşanan doğru ve yanlış örneklerin derlendiği eğitimler veriliyor. Bu eğitimler içerik olarak dünyanın en ileri arama-kurtarma eğitimlerinden biri.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/umut-sarinin-icinde-egitimleri-basladi_108344.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!