Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alakır'da HES'a Karşı İşbirliği

Bey Dağları'ndan Kumluca Ovası'na açılan Alakır vadisindeki tüm canlıların ortak yaşam kaynağı olan Alakır Nehri'ni tehdit etmeye devam eden HES inşaatlarına, sivil toplum örgütleri ve çevreciler güç birliği yaparak karşı koymaya hazırlanıyor.

yapi.com.tr
Alakır'da HES'a Karşı İşbirliği

Nehir üzerine 8 ayrı HES yapılacak olması çevrecilerin tepkisi çekti. Doğal yaşamı tehdit eden HES çalışmalarının çevreye verdiği büyük zarar, fotoğraf ve görüntülerle belgelendi. Belgelerle vatandaşlara anlatılacak olan HES'in Alakır Nehri ve çevresine verdiği zararın önüne geçilmesi planlanıyor.

DHA'nın haberine göre, Alakır Nehir Kardeşliği ve Alakır Özgür Akacak'ın üyeleri, mücadelelerini her türlü platformda sürdürüyor. Alakır Nehri üzerinde faaliyete geçen HES'lerin çevreye verdiği zararı fotoğraflayan grup üyeleri, çalışmaların durdurulması için girişimlerinde bulundu. Deniz seviyesinden bin 200 metre yükseklikten itibaren başlayan HES çalışmaları, 150 metre yükseklikteki Alakır Barajı'na kadar devam etti.

Alakır 1, Alakır 2, Kürce HES, Dereköy HES, Kozdere HES, Çalağzı HES, Tocak HES ve Alakır HES olarak başlayan çalışmalar da Kürce, Kozdere, Tocak ve Alakır HES faaliyete geçmiş durumda. Bu 4 HES projesinin çevreye verdiği zararı gözler önüne seren çevreciler, geri kalan projelerin başlamasıyla Alakır Nehri çevresinde canlı hayatın olumsuz etkileneceğini ve doğanın tahrip edileceğini yineledi.

Alakır ölecek

Alakır Nehri Kardeşliği Platformu adına bölgeyi araştıran ve tahribatı fotoğraflarıyla tespit eden Birhan Erkutlu, HES'lerin yol açtığı doğa yıkımını devletin her kademesine ilettiklerini belirtti. Şu ana kadar 4 HES'in bittiğini, geride kalan 4 HES'in yapılmamasının bile bölge için önemli olduğunu vurgulayan Erkutlu, "Tüm HES'ler bittiğinde Alakır Nehri sadece yaşam suyu denilen az bir su birikintisine yerini bırakacak. Acil önlemler alınmalı" dedi.

Vatandaşa anlatacağız

Alakır Nehri için verilen mücadelenin hukuksal boyutta da sürdürüldüğünü söyleyen Erkutlu, "Ben bir Alakır hayranıyım. Bu bölgenin insanıyım. Buranın yok olması, doğal yaşamın bozulmasına gönlüm el vermiyor. Artık Alakır sorununu insanlara anlatacağız. Onlardan destek isteyeceğiz. Köy köy, kasaba kasaba dolaşarak Alakır'a yapılanları göstereceğiz. Doğa harikası bölgenin, HES'lerle ne hale geldiğinin en çarpıcı örneği çektiğimiz fotoğraflar" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alakirda-hesa-karsi-isbirligi_111571.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!