Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'Alakır'da Danıştay Kararı Uygulansın'

Danıştay'ın 1. derece doğal sit alanı özelliklerine sahip olduğunu tescil ettiği Alakır için Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu Başkanlığı'na resmi başvuruda bulunuldu.

yapı.com.tr
'Alakır'da Danıştay Kararı Uygulansın'

DHA'nın haberine göre, dava açıldığı sırada Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Başkanlığı iken, dava aşamasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu Başkanlığı olarak isim değişikliği yaşanan Kurul'a davacılar adına yeni bir başvuru daha gerçekleşti.

Davacılardan Tuğba Pınar Günal, Elif Arığ Guttstadt, Bedia Tülüler, Büşra Koç, Yılmaz Vural ve Birhan Erkutlu adına avukat Aynur Rüzgar Gökçe tarafından yapılan başvuruda, Alakır Nehri'nin doğduğu yerden, denize döküldüğü son 2.5 kilometreye kadar olan kısmının 1'inci Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmesi gerektiğine dair mahkeme kararı ve Danıştay 14'üncü Dairesi'nin bu kararı onamasıyla kesinleşen hukuki süreç hatırlatıldı.

Doğal SİT ilan edilsin ve duyurulsun

Başvuru sahipleri, mahkeme kararının derhal uygulanarak, Alakır'ın kaynağından itibaren 1'inci Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmesi ve yayınlanarak ilgili kurumlara duyurulmasını istedi. Mahkeme kararına uygun, değişen kanunlar kapsamında koruma statüsü verilmesinin de istendiği başvuruda, Antalya Çevre İl Müdürlüğü'nce Alakır Nehri üzerinde yapılacak herhangi bir HES inşaatına ilişkin ÇED başvurusunda komisyona sorulacak görüşlerde, kararın özellikle belirtilmesi ve ÇED başvurularının reddedilmesine yönelik işlemlerin yapılması talep edildi.

Başvuruda, kararın uygulanmayıp SİT alanı ilan edilmemesinde ihmali olan veya kasten kararı uygulamayan görevliler ve amirler hakkında, mahkeme kararlarının uygulanmamasından kaynaklı idari ve cezai sorumluluklarına gidileceği, oluşan zararların tazmin edileceği ihtarında da bulunuldu.

ÇED olumlu raporları geçersiz

Alakır'ın bir bütün olarak Akdeniz'in tür ve genetik çeşitliliği açısından doğal bir SİT özelliği gösterdiğini belirten Avukat Rüzgar Gökçe, bunun genel olarak SİT alanı ilan edilmesi gerekliliğini ortaya koyduğunu söyledi. Karara göre HES'lerin ÇED raporlarının da artık geçersiz sayılması gerektiğini söyleyen Gökçe, “Danıştay'ın kararı, orayı tek başına SİT ilan etmeye yetmez. HES'lere izin veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü'nün aynı zamanda SİT kararını ilan etmede yetkili kurum olması işimizi zorlaştırıyor. Ancak Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu mahkeme kararını uygulayarak, SİT kararını ilan etmek zorunda" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alakirda-danistay-karari-uygulansin_122211.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!