Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bir Gökdelen Daha Geliyor!

İstanbul’un en prestijli iş ve finans merkezi Büyükdere Caddesi’ne bir yüksek bina daha inşa ediliyor. Turgut İlaç’ın sahibi olduğu Levent’teki Fako İlaç Fabrikası’nın arazisi üzerine yapılacak 220 metre yüksekliğindeki İstanbul Tower Levent adlı projede sorunlar çözüldü ve inşaat başladı.

yapi.com.tr
Bir Gökdelen Daha Geliyor!

Sözcü Gazetesi'nden İsmail Şahin'in haberine göre, Metal Yapı Konut ve Yeşil İnşaat’ın yüzde 50’li kat karşılığı yapımını üstlendiği projenin Ocak 2015’te teslim edileceği açıklanmıştı ancak projedeki konsept değişikliği inşaatı geciktirdi. Yakın bir zamanda yapımı yeniden başlayan projenin satış ofisi tamamlandı ve yakında tanıtılacak.

Yeşil ve Saçaklıoğlu yapıyor

Turgut İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Turgut, Fako İlaç’ı İzlandalı firma Actavis’e sattıktan sonra şirketin 4. Levent’te Büyükdere Caddesi üzerindeki 23 dönümlük arazisinde proje gerçekleştirilmesi için kolları sıvamıştı. “Ben 50 yıllık Leventliyim. 80 yaşında bir adamım; bu adamın hayalleri vardır; ne kadarı gerçekleşir bilinmez.

Fakat öncelikli hayalim Türkiye’ye ve İstanbul’a yakışır, anıtsal, abidevi bir bina yapmak” diyen Kaya Turgut, Fako arazisi için 50’den fazla yerli ve yabancı yatırımcıyla görüşmüş ve. Metal Yapı Konut ve Yeşil İnşaat ortaklığının kurduğu Zincir Yapı şirketiyle el sıkışmıştı. İşbirliğinin duyurusu için Ekim 2010’da düzenlenen basın toplantısında Metal Yapı Konut Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Saçaklıoğlu “2012’de başlayıp Ocak 2015’te bitireceğiz” derken Yeşil İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil, “Proje Kaya Bey’in hayali. Onun vizyonunu yansıtacak, yarı yarıya paylaşılacak” ifadelerini kullanmıştı.

Ofis, otel ve müzeden oluşacak proje 2015 yılının son çeyreğine kadar harfiyat aşamasını geçememişti. Sorunların çözüldüğü arazide, dünyanın önde gelen mimarlık firmalarından SOM Architects’in tasarladığı proje icra ediliyor. İstanbul Tower Levent adlı projede konsept değişikliğine gidildi ve yeni tasarımla proje yükselmeye başladı. Satış ofisinin yapımının tamamlandığı projenin yılın ilk yarısında lanse edilmesi bekleniyor.

Yüksekliği 220 metre olacak

Metal Yapı Konut ve Yeşil İnşaat ortaklığı’nın İstanbul Tower Levent projesi 23 bin 500 metrekare arazide 224 bin metrekare inşaat alanına sahip olacak. 52 katlı, 220 metre yüksekliğindeki projenin toplam yatırım değerinin 450 milyon dolar olması bekleniyor. Büyükdere Caddesi’nde yükselen İstanbul Tower projesinden 1.5 milyar dolar gelir elde edilmesi hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bir-gokdelen-daha-geliyor_143145.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!