Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bodrum'daki İskele İhalesi İptal

Bodrum'da, belediyenin mühürleyerek yapımını durdurduğu iskele ve rıhtımın, tepkilere rağmen Milli Emlak Müdürlüğü tarafından kiralanması için bugün yapılması beklenen ihalenin, ikinci bir talimata kadar iptal edildiği açıklandı. İhalenin geçici olarak da olsa iptal edilmesi, Bodrumlular ve çevrecileri sevindirdi.

yapi.com.tr
Bodrum'daki İskele İhalesi İptal

DHA'nın haberine göre, Bodrum İlçesi Kumbahçe Mahallesi'nde hizmet veren dünyaca ünlü Halikarnas Disko tarafından yapımına başlanan iskele için 2012 yılında denize kazıklar çakıldı. Bodrum Belediyesi ise kaçak olduğu gerekçesiyle iskeleyi mühürledi.

Milli Emlak Müdürlüğü'nün iskele ve kıyı düzenlemesi yapılması amacıyla 30 yıllığına bugün ihaleye çıkacağı açıklandı. Burada bir iskeleye ihtiyaç olmadığını savunup, üç yıldır duran kazıkların da çıkarılmasını isteyen Bodrumluler ve çevreciler, eylemler yapıp, ihalenin iptal edilmesi istedi.

Bugün sabah saatlerinden itibaren ihalenin yapılacağı Bodrum İlçe Milli Emlak Müdürlüğü'ne gelen Bodrumlular, yetkililerle görüştü. Yetkililerin saat 11.00'de yapılacağı duyurulan ihalenin ikinci bir talimata kadar iptal edildiğini açıklaması Bodrumlular'ı sevindirdi. İhale için hiçbir kurum ve kişinin gelmediği de öğrenildi.

'Rantın dışında bir kamu yararı taşımıyor'

Bodrum İlçe Milli Emlak Müdürlüğü'nden ayrılırken Kumbahçe Mahallesi Platformu adına konuyla ilgili bir açıklama yapan emekli arkeolog Ayşe Temiz, "Hakkın, hukukun ve aklın yolu bir. Devlet vatandaşın tepkisini, sesini dinledi. Sağduyulu davranılarak ihale iptal edildi. Kamunun yararına kullanılacak kıyı işgallerine devlet eliyle izin verilmesi zaten doğru değildi.

Ancak yine de genel müdürlüğün ikinci bir emre kadar demesi bu işin yani ihale sürecinin tamamen bittiği anlamına gelmiyor. Bu nedenle bizler konuyu yakından takip ederken konunun hukuki sürecini de hızlandıracağız. Çünkü Bodrum'un bağrına saplanan yüzlerce kazığın olduğu yerin, denizin ve kıyı kenar çizgisinin ihaleyle verilmesi ve oraya tesislerin yapılması, kişiye sağlanacak rantın dışında hiçbir kamu yararı taşımamaktadır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bodrumdaki-iskele-ihalesi-iptal_141089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!