Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Emek Sineması İnşaatı Mühürlendi!

Eylemciler, Emek Sineması inşaatını durdurmayan yetkililere seslenerek Emek’in de içinde bulunduğu yapı adasında devam eden inşaatın cephesine “Bu inşaat İstanbul halkı tarafından mühürlenmiştir” yazılı afişler yapıştırdı. Eylemciler, “Sermayenin mekânları yıkılacak,Emek sermayeyle uzlaşmayacak” yazılı bez afişi de Demirören AVM’nin balkonuna astı.

yapi.com.tr
Emek Sineması İnşaatı Mühürlendi!

Cumhuriyet'ten Ceren Çıplak'ın haberine göre, Emek Sineması için dün Cercil D’Orient binasının önünde ve Emek’in bulunduğu Yeşilçam sokakta bir eylem gerçekleştirildi. Eylemciler, Emek Sineması yetkililere seslenerek Emek’in de içinde bulunduğu yapı adasında devam eden inşaatın cephesine “Bu inşaat İstanbul halkı tarafından mühürlenmiştir” yazılı afişler yapıştırdı.

Eylemciler, Emek Sineması’nın yerine yapılmak istenen AVM projesi iptal edilene kadar hatta Emek Sineması’nın özgün haliyle yeniden inşaa edilene kadar bu mücadelenin içinde olmaya devam edeceklerini belirtiyorlar. Her ne kadar Emek Sineması’nı yıkmış olsalar da, sinemaya, sokağa açılan kapısından girmeye devam edeceklerini, tıpkı kullanım dışı bırakılan Haydarpaşa Garı gibi “Hiçbir alanımızı, meydanımızı, mekânımızı haramzadelere bırakmayacağız” diyor kentin asıl sahipleri...

“‘Emek’ emek ister, bu kent EMEK ister!” diyor kentin değerlerine sahip çıkan eylemciler.

‘Demirören’e afiş astılar’

Defne Halman, Mehmet Güleryüz, Aydın Orak da eyleme destek veren sanatçılar arasındaydı. Eyleme ‘Tuncel Kurtiz aramızda’ yazılı pankartlar taşıyanlar da kısa bir süre önce yitirdiğimiz, Emek eylemlerine destek veren usta oyuncu Tuncel Kurtiz’i temsil ettiler.

Eylemde, “Hey dostum o Emek’i yavaşça yere bırak”, “Emek’te son film: Büyük Soygun”, “Yayındayız Misbah” “Gezi sanatı Emek’ten yana”, “ Bu inşaat duracak”, “Emek’i AKP’ye yedirmeyiz”, “Emek’te yeniden film izleyeceğiz”, “Eller yukarı bu inşaat kaçak”, Emek’i yıktılar ama hâlâ buradayız” yazılı pankartlar taşındı.

Eylemciler, “Sermayenin mekânları yıkılacak, Emek sermayeyle uzlaşmayacak” yazılı bez afişi Demirören AVM’nin balkonuna astı. Bez afiş, Demirören AVM’nin güvenlik görevlileri tarafından hemen kaldırıldı. Dana sonra eylemciler “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları eşliğinde afişi yeniden balkona astı.

‘Vazgeçmiyoruz’

Kent Hareketleri, Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Park Forumları inisiyatifleri de ortak bir bilidiri kaleme aldı. Bildiride özetle şu ifadelere yer veriliyor:

“Bu kenti yağmalayanlara, talan edenlere karşı yıllardır mücadele eden onlar, yüzler; Gezi direnişiyle birlikte artık yeter dediler; binler, on binler oldular ve bir araya geldiler. Bu kentin bütün değerlerine; ormanına, suyuna, mahallesine, sokağına, tarihine, kültürüne, parkına, meydanına göz dikerek, bütün bu değerleri yağmalayarak varlığını sürdüren iktidar ve sermaye sahipleri, kentin üzerine karabasan gibi çöktüler. Ama Gezi Direnişi bu karabasandan çıkışın yolunu hepimize gösterdi! ‘Bu daha başlangıç’ sesleri milyonların haykırışıyla birleşti! Onlar vazgeçmiyorlar, biz de vazgeçmiyoruz!”

http://www.yapi.com.tr/haberler/emek-sinemasi-insaati-muhurlendi_119033.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!