Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fikirtepeliler'e Ruhsat Müjdesi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İstanbul Kadıköy ilçe sınırları içindeki Fikirtepe’de kısa zamanda ruhsatları vermeye başlanacağını ayrıca Fikirtepeliler'in ruhsatları alabilmeleri için bölgede ofisler kurulacağını açıkladı.

yapi.com.tr
Fikirtepeliler'e Ruhsat Müjdesi!

Bakanlar Kurulu kararı ile “riskli alan” ilan edilen  Fikirtepe’nin, imar  planları  askı aşamasında 6 bin 341 binanın bulunduğu alan  konut, yol ve konut artı ticaret alanı olarak planlanmıştı. Askı aşamasındaki planlara Bakanlık daha sonra son şeklini verecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, Fikirtepe’nin daha önce yapılan imar planlarının yürümediğini Bakanlık olarak sorumluluk hissedip işe el koyduklarını belirterek, "Kimseyi mağdur etmeden Fikirtepelilerin memnun  olacağı bir imar planı hazırladık” dedi.

Fikritepe’de en kısa zamanda ruhsatların dağıtılmaya başlanacağına dikkat çeken Bakan Bayraktar, ”Ruhsatların dağıtımı için Fikirtepe’de bir ofis kuruyoruz.  Ruhsatları orada, yerinde vereceğiz. Fikirtepelileri harçlardan muaf tutacağız. 6306 saylı kanun kapsamında isteyene kredi, isteyene kira yardımı yapacağız. Arsa sahiplerinin 2/3 çoğunluk ile anlaşması durumunda ise Fikirtepe’de  süreç daha çabuk işleyecek, vatandaşlar beklemeyecek” diye konuştu. Bayraktar, Fikirtepe’de geçmişten gelen bir yoğunluk olduğunu onu da çok fazla değiştiremedikleri, ancak o yoğunluğa uygun olarak altyapı ve sosyal donatı alanları düzenlediklerini belirtti.

Kentsel tasarım projeleri hazırlanacak

Bakanlık, planla birlikte  bölgenin kentsel tasarım projelerini de hazırlamaya başladı.  Parsellerin yüzde 25 i oranında sosyal donatı ve park alanlarının  ayrıldığı  kentsel tasarım üzerinde çalışan Bakanlık, bölgedeki yapılaşma koşulları ve nüfus yoğunluğunu da  dikkate alarak ulaşım planlaması yapacak. Bakanlık ayrıca Fikirtepe’de, İstanbul’un siluetine  uygun bir çalışma yapacak.  Avan projeler, çevre ve peyzaj düzenlemeleri, dış cephe uygulamalarıyla modern ve geleneksel tasarım sentezlenecek. Binaların  çevreye duyarlı, enerji ve su tasarruflu, yeşil binalar olması için Bakanlık yatırımcıların teşvik edilmesini sağlayacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fikirtepelilere-ruhsat-mujdesi_111765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!