Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Maket Üzerinden Ev Satan Müteahhitin...

'Maketten Konut Satışında...

Sattığı Dairesi Küçük Çıkan...

Fikirtepe'nin Yüzde 90'ı Boşaldı

Fikirtepe'deki O Ev de Yıkıldı

Fikirtepeli 'Teminatsız' Milyonerler!

Kentsel Dönüşüme Daha Fazla Direnemedi!

Fikirtepe'de "Kamulaştırma" Davalık Oldu

Fikirtepe'ye Bakanlık'tan...

Fikirtepe’ye Dönüş Çok Zor Olacak

Kentsel Dönüşüm İflas Etti

Foto: DHA

"Fikirtepe İnatçısı"na Dava Açacaklar

Fikirtepe'de Anlaşmazlığa...

Yıkılacak Binalarda Aç, Susuz Yaşıyorlar

Fikirtepe'nin Planları Onaylandı!

Maketten Satış Devam Ediyor

"Fikirtepe’ye Girenler Değil...

Fikirtepe'de Tek Başına!

Maketten Satışa 36 Ay Sınırı

''Maketten 20 Milyon TL'lik...

'Kentsel Dönüşüm' İşte Bu...

Fikirtepe'de 3'te 2'ye Uyulmuyor!

Fikirtepe'ye 3 Yıl Sonra İlk Ruhsatlar

Güllüce: Fikirtepe Problemi...

Bakanlığın Fikirtepe Planları...

Fikirtepe’de Firmaların Gözü...

Fikirtepe'de Beklenen Tarih Belli Oldu!

Fikirtepe’de "Yetki" Değişikliği!

Fikirtepe'de Tarih Belli Oldu!

Madem Yaptırmıyorsunuz, Evimizi...

Fikirtepe Suç Yuvası Oldu!

Fikirtepe’de 1+1 Dairelere...

Fikirtepe'nin Yeni İmar Planına...

Fikirtepe Planları Askıda!

Fikirtepeliler'e Ruhsat Müjdesi!

Fikirtepe'de Tedirgin Bekleyiş!

"Fikirtepe’de Ruhsatları 1...

"Kentsel Dönüşüm Fikirtepe’yi...

Fikirtepe'de 4 Emsal Hayal Oldu!

Fikirtepe Planları Onaylandı

Fikirtepe’de Neler Oluyor?

Fikirtepeli Müteahhitler İsyan Ediyor

Fikirtepe İçin Dönüşüm Reçetesi...

Fikirtepe’de Yeni Perde

“Kentsel Dönüşüme En Kötü...

Fikirtepe’de ‘Anlaşmak’ Şart Olacak!

Fikirtepe’de ‘Riskli Alan’ Tartışması!

Fikirtepe Sil Baştan!

Fikirtepe’nin Geleceğini ‘Dev Maket’ Gösterecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe’nin dev maketini hazırlıyor. 3X5 metre ebadındaki makette tüm projeler yer alacak. Maket, dönüşümün başladığı Fikirtepe’nin nasıl bir yer haline geleceğini gösterecek.

yapi.com.tr
Fikirtepe’nin Geleceğini ‘Dev Maket’ Gösterecek

Geçtiğimiz hafta planları askıya çıkan ve yılsonuna kadar projelerin başlanmasının beklendiği Fikirtepe’de özel bir uygulama daha yapılıyor. Bölgeyi planlı bir dönüşümle yeni bir kimliğe kavuşturmayı planlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kapsamda Fikirtepe’nin dev maketini hazırlamak için düğmeye bastı.

Milliyet'ten Yavuz Karaman'ın haberine göre, İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürü Bülent Babaoğlu tarafından hazırlıkları başlatılan dev maket, Fikirtepe’nin bir master planı gibi kurgulanıyor.

Bölgenin topografyasına uygun bir şekilde hazırlanan makette, Fikirtepe’de konut ve mağaza yapılacak adalar, yollar, yeşil alanlar gibi tüm unsurlar yer alacak.

Ruhsat için bakanlığı başvuran projeler, gerekli onayları aldıktan sonra bu makette sergilenecek. 3 metreye 5 metre ebadında olması planlanan makette, her bir projenin bitmiş hali yer alacak. Bölgedeki tüm projelerin bir araya gelmesiyle Fikirtepe’nin de gelecekte nasıl bir bölge olacağı ortaya çıkacak.

Fikirtepe’de sergilenecek

Şu anda hazırlık aşamasında olan maketin sergileneceği yer ise Fikirtepe olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bölgedeki gelişmeleri takip etmek ve vatandaşlarla firmaları ilk ağızdan bilgilendirmek için kuracağı tanıtım ofisinde bu maket sergilenecek.

Bu kapsamda açılacak ofisin de boyutları bu maketi kapsayacak şekilde planlanırken, Fikirtepe’deki projeleri ve bölgenin bittiğinde nasıl bir yer olacağını merak edenler bu maketi inceleyip bilgi alabilecek. 2-3 yıl sonraki tablo şimdiden görülebilecek. Böylece bölge master planlara uygun bir şekilde modern şehirleşme kriterlerine uygun bir biçimde şekillenecek.

Fikirtepe’de tüm adalardaki çalışmaları tamamlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bir taraftan ise kentsel tasarımla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. İlk planda planları tamamlayan ve askıya çıkaran Bakanlık, ikinci aşamada ise kentsel tasarım planlarını askıya çıkaracak.

Bu süreçlerin ardından Fikirtepe’nin son imar planı ve kentsel tasarımı şekillenince maketi de hazırlanacak. Bu makette tüm projeler yer alacak. 1.4 milyon metrekarelik bir arazinin ölçeklendirildiği bu maketle dönüşümün tamamlandığında 180 bin kişinin yaşayacağı bir kent ortaya çıkacak.

Diğerlerine örnek olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe’nin maketini hazırladıktan sonra, bundan sonraki tüm büyük ölçekli projelerinde maketli çalışma yapacak. Planlardan ve projelerden önce ilgili bölgenin maketini çıkarmayı planlayan Bakanlık, böylece master planları belirleyecek. Yolların genişliği, yeşil alanlar, binaların yüksekliği ve binaların birbiriyle olan ilişkisi bu maketler ve master planlar sayesinde önceden şekillenecek. Daha sonra ise planlamalar bu makete göre yapılacak.

Projeler tadilatta

Fikirtepe’de verilen emsaller de açıklanırken, son durum herkesi memnun etmiş gibi görünüyor. Bölgeye kademeli emsal artışı verilirken, ada bazında ise 4 emsal uygulanacak. İmar planına göre yükseklik sınırı ise 80 metre olarak belirlendi. Böylelikle Fikirtepe’ye 26-27 katlı binalar yapılabilecek. Ama tüm binalar aynı yükseklikte olmayacak.

Bölgenin eskiye göre çok daha planlı gelişmesi ortaya çıkacak olan değeri artırırken, şu anda yeni planlara göre firmalar projelerinin tadilatlarını yapıyor. Bölgedeki hak sahipleriyle anlaşmalarını tamamlayan firmalara ise hemen ruhsatları verilecek.

Riskli alan ilan edildi

Yaklaşık olarak iki buçuk yıldan beri özel imar plan alanı ilan edilen Fikirtepe, Dumlupınar, Eğitim ve Merdivenköy Mahallelerini kapsayan 134 hektarlık alanda firmalar hak sahipleriyle % 100 anlaşmaya ulaşamayınca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgeyi 31.05.2013 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 sayılı yasa kapsamına almıştı. Buna göre, arsa sahiplerinin 2/3 çoğunluk ile anlaşması durumunda imzalamayan diğer arsa sahipleri beklenmeyecek. Vergi ve harçlarda muafiyet, yüzde 1 KDV gibi kentsel dönüşüm alanlarının avantajlarından yararlanılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fikirtepenin-gelecegini-dev-maket-gosterecek_112008.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!