Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İş Bankası'ndan Enda Enerji'nin 5 Rüzgar Santraline 96 Milyon Dolar Kredi

Türkiye İş Bankası, Enda Enerji Holding AŞ tarafından İzmir’de kurulacak 5 rüzgar enerjisi santralinin (Alaçatı RES, Germiyan RES, Urla RES, Mordoğan RES, Yaylaköy RES) finansmanı için 96 milyon dolar tutarında kaynak sağladı.

yapi.com.tr / AA
İş Bankası'ndan Enda Enerji'nin 5 Rüzgar Santraline 96 Milyon Dolar Kredi

İlk 2,5 yılı anapara geri ödemesiz olmak üzere, toplam 12 yıl vade yapısıyla kullandırılacak krediye ilişkin sözleşmeler, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce ile Enda Enerji Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve RES Projeleri İcra Kurulu Başkanı Enis Özsaruhan tarafından imzalandı. 2015 yılının ilk çeyreğinde işletmeye alınması planlanan santrallerin, toplamda 68,6 megavat (MW) seviyesine ulaşan kurulu güç kapasiteleri ile yıllık 197 milyon kilovatsaat (kwh) elektrik üretimi gerçekleştireceği belirtildi.

Finansmana ilişkin düzenlenen imza töreninde konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, “Hızla artmakta olan enerji talebinin sorunsuz bir biçimde karşılanabilmesi için ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelinin harekete geçirilmesi ve enerji arzının yerli kaynaklarla çeşitlendirilmesi büyük önem taşımaktadır” dedi.

Daha önce de rüzgar enerjisi projelerine finansman sağladıklarını belirten İnce, "Bugün de 96 milyon dolar tutarında finansman sağlıyoruz, enerji projelerinin finansmanı kapsamında toplam 6 milyar doların üzerinde kaynak tahsis eden İş Bankası’nın ülkemizin ihtiyaçları paralelinde doğru yapılandırılmış, fizibilitesi yeterli ve özellikle çevresel konularda tüm önlemleri alınmış enerji projelerine finansman desteğini önümüzdeki dönemde de sürdüreceğiz” diye konuştu.

İki kamu bankasının çok büyük ölçekte kredi batağı vermesine karşın bu büyüklükte bir kredi vermelerine ilişkin sorulan soruya İnce, şu yanıtı verdi:

"Kredi riski her zaman işin içinde vardır. Önemli olan doğru kararı vermek. Öngörülemeyen gelişmelerden dolayı kredi batabilir.  Eğer söz konusu krediler batağa dönerse bankalar ve ülke açısından üzülürüm. Biz çok eski bir kurumuz ve işini iyi yaptığını düşündüğümüz firmalarla çalışmaya devam edeceğiz  Bugün KOBİ diye gördüğünüz firmalar yarının kurumsal firmaları olabilir. Biz de bunun farkında olarak şemsiyeyi herkese tutmaya çalışıyoruz. Biz ne olursa olsun işimizi iyi yapmaya devam edeceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/is-bankasindan-enda-enerjinin-5-ruzgar-santraline-96-milyon-dolar-kredi_112502.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!