Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ulaşım Zammına Protesto: Ulaşım İnsan Hakkıdır!

Tüketici Hakları Derneği üyeleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım ücretlerine zam yapmasını protesto etti. THD Başkanı Turhan Çakar, "Yeter, ulaşımda bindirim değil, indirim istiyoruz. Ulaşım tüketici ve insan hakkıdır, engellenemez. Bu zammın iptali için Tüketici Hakları Derneği olarak dava açacağız" dedi.

yapi.com.tr
Ulaşım Zammına Protesto: Ulaşım İnsan Hakkıdır!

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, Ankara Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu, toplu taşıma ücretlerine yüzde 15'i aşan oranlarda zam yaptı. Yeni tarifeye göre EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray’da 1,75 TL olan tam biniş 2 TL’ye, 1,30 olan indirimli biniş ise 1,50 TL’ye çıkarıldı. Bu ulaşım araçlarındaki transfer (aktarım) ücretlerinin de 0,59 kuruştan 0,67 kuruşa çıkartılmasına karar verildi. UKOME tarafından belirlenen yeni tarifelere göre, özel halk otobüslerine tam biniş ücreti 2,10 TL’den, 2,40 TL’ye, indirimli biniş ücreti 1,30 TL’den 1,50 TL’ye çıkartıldı. Kısa mesafe minibüs seferleri ücreti 2,10 TL’den 2,40 TL’ye, uzun mesafe minibüs seferleri ücreti 2,40 TL’den 2,75 TL’ye yükseltildi.

Ulaşım en pahalı Ankara'da!

Tüketici Hakları Derneği (THD) üyeleri, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım ücretlerine zam yapmasını protesto etti. Basın açıklaması yapan THD Başkanı Turhan Çakar, Başkent’in Türkiye’de toplu ulaşımın en pahalı olan iki ilden biri olduğunu vurguladı. Çakar, “Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kent içi ulaşımındaki fiyat uygulaması ile tüketicilerin ulaşım hakkı engelleniyor. Yeter, ulaşımda bindirim değil, indirim istiyoruz. Gökçek, artık, elini cebimizden çek. Ulaşım tüketici ve insan hakkıdır, engellenemez. Bu zammın iptali için Tüketici Hakları Derneği olarak dava açacağız” diye konuştu.

İnsan haklarına aykırı

Çakar, “Ankara’da bu son toplu taşımA zamlarıyla birlikte, ailenin başka geliri yoksa, haneye giren ve tek geliri olan asgari ücretin yüzde 11.35 ile yüzde 23.6’sı arasındaki kısmını ulaşım ücreti olarak ödeyecektir. Bu aile ulaşım yoksuludur. Bu durumda, Ankara’da yüz binlerce ulaşım yoksulu aile yaşıyor. Bu insafsız, vahşi, tüketici ve insan hakları ile kamu yararına aykırı olan zam politikasının ne ulusal bir yasal dayanağı ne de bu konuda uluslararası bir sözleşme mevcuttur. Yapılan zam, Anayasa’nın 73. maddesi ile Birleşmiş Milletler Uluslar arası Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesinin 11.maddesine aykırıdır” dedi.

Asgari ücretin yüzde 15 üzerinde

Çakar, son zam kararı ile çok binişli kartlarla özel halk otobüsü ve minibüslere yüzde 14.3 oranında zam geldiğini belirtti. Çakar, “Öğrenci ve öğretmenler için uygulanan indirimli ücretlere yapılan zam oranı %15.4’dür. Belediye otobüsleri, metro ve Ankaray için tek biniş ücretine ise yüzde 30 oranında zam yapıldı. Bu son zam kararıyla aylık net ücreti 846 TL olan ve haftada bir gün dinlenip 6 gün çalışan bir asgari ücretlinin transfersiz aylık ulaşım ücreti çok binişli kartlarla ortalama 96 TL, yani asgari ücretin yüzde 11.35’dir. Asgari ücretli kişi bir kez transfer ücreti ödüyorsa, bir ayda 32 TL olan transfer ücreti ile birlikte aylık ulaşım ücreti 128 TL, yani asgari ücretin yüzde 15’nin üzerinde olacaktır. Asgari ücretli ailede toplu taşım aracı ile okula giden bir öğrenci varsa ve öğrenci haftada 6 gün boyunca indirimli olarak toplu taşım aracı kullanıyorsa, aile, yalnızca öğrenci için aylık olarak 72 TL ücret ödeyecektir. Asgari ücretli bu aileden işe gidip gelen anne ya da babadan birisi ile okula gidip gelen bir öğrencinin toplu taşıma aracı kullanmaları durumunda ailenin bir ayda ödeyeceği ortalama ulaşım ücreti aktarmasız olarak 168TL, yani asgari ücretin yüzde 19.9’udur. Aktarmalı olarak ise 200 TL, yani asgari ücretin yüzde 23.6’sıdır” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulasim-zammina-protesto-ulasim-insan-hakkidir_121377.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!