Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kadın Seramikçiler Sertifikalandı

İbrahim Bodur Kaleseramik Eğitim, Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı'nın (KSV) açtığı Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Edindirme Kursunda başarılı olan 25 kadın kursiyer törenle sertifikalarını aldı.

yapi.com.tr / AA
Kadın Seramikçiler Sertifikalandı

KSV'nin 'İlk İşim Okullarda Değişim' projesi kapsamında Mehmet Akif Ersoy Kongre ve Kültür Merkezi'nde, işsiz kadınlara yönelik açtığı Seramik Yer ve Duvar Karosu Kaplamacılığı Meslek Edindirme Kursunun sertifika töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan AK Parti Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit, iş ve meslek edindirmeye yönelik eğitimlerin önemine dikkat çekerek, inşaat sektöründe atılacak en büyük adımın eğitimli, diplomalı ve sertifikalı işçiler yetiştirmek olduğunu söyledi. Akşit, inşaat sektöründe, yeterli eğitimi olmayan bir çok kişinin çalıştığını, bu durumun sorunları da beraberinde getirdiğini kaydederek, inşaat sektörüne yönelik eğitim projeleriyle yaşanan sorunların azalabileceğini söyledi.
     
Kadınların yer ve duvar karosu kaplama işini çok iyi yapacaklarına inancını dile getiren Akşit, ''Kadınlar, çok özenlidir, dikkatlidir ve zevklidir. Kadınlar bir seramiği yerine koyarken, dantel işler gibi özen gösterir ve emek verir. Ben evimde böyle bir işi yaptıracak olsam kadın seramik ustasını tercih ederim. Yol gösterildiği zaman kadınların önünde hiçbir şey duramaz'' ifadelerini kullandı.
    
''Kadın kursiyerler erkek kursiyerlerden daha başarılı''
    
Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Hande Sarantopoulos da, 25 adet kadın kursiyerin aldıkları eğitimin sonunda sektöre fiili olarak dahil edildiğini ifade etti. Erkek ustaların arasından sıyrılan 25 kadın kursiyerin emeklerini estetikle birleştirip yaptıkları işlerde sanat eseri çıkaracaklarını belirten Sarantopoulos, kadın kursiyerlerin erkek kursiyerlere göre daha yüksek not aldıklarını kaydetti. Sarantopoulos, kursa katılan kadın kursiyerlerin, staj çalışmalarında Ahiboz İlköğretim Okulu tuvaletlerini yenilediklerini belirterek, söz konusu projeyle işsiz gençlere daha iyi bir gelecek sağlanırken köy okullarının tuvaletlerinin de yenileyerek ilkokul öğrencilerine daha sağlıklı bir eğitim imkanı sağlandığını vurguladı. Sarantopoulos, hedeflerinin 2015 yılına kadar bin 250 işsiz gencin meslek sahibi olması ve 50 köy okulunun tuvaletinin yenilenmesi olduğunu kaydetti.

Törende Meslek Kursu'nu başarıyla bitiren 25 kadın kursiyere, sertifikalarının yanı sıra ustalık yaparken kullanmaları için tüm araç ve gereçlerin içinde bulunduğu bir takım çantası ile seramik kesme makinesi hediye edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kadin-seramikciler-sertifikalandi_103001.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!