Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Mimarlar Odası'ndan Saraçoğlu Yanıtı: Gömülmene Gerek Yok

Cumhuriyetin ilk toplu Konut alanı olan Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili bakanlığın yaptığı açıklamalara, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden tepki geldi.

yapi.com.tr
Mimarlar Odası'ndan Saraçoğlu Yanıtı: Gömülmene Gerek Yok

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratının "Saraçoğlu Projesi Ankara'ya çok değer katacak bir proje ama devam edemiyoruz. Ben burada sizden destek istiyorum. Bizi ve kamuoyunu bu konuda zorlayın. Eğer oraya AVM yapılacak olursa da AVM’yi yapan ben de olsam beni de oraya gömün" sözlerine yanıt verdi. Şube, bürokratın açıklamalarının inandırıcı olmadığını belirterek, kamuoyu önünde verdikleri sözleri tutmaya davet etti. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Saraçoğlu Mahallesi bizim için çok değerli, bakanlık bürokratının basına yansıyan sözleri inandırıcı değil, bakanlık adına kamuoyu önünde verdiği sözleri bile tutamayacak durumdalar. Türkiye Cumhuriyeti bir aşiret devleti değil ki kefeni alıp çıkıyorsunuz. Gömülmesine gerek yok, kamuoyu önünde verdikleri sözleri tutsunlar” dedi.

Tezcan Karakuş Candan: “Zorla Güzellik Olmaz”

Saraçoğlu Mahallesinde zorla tahliyelerin başladığını, kimsenin rızası olmadan yerinden edilemeyeceğini söyleyen Candan şunları kaydetti: “Saraçoğlu Mahallesinde zorla tahliye sürecinin başlaması hepimizi kaygılandırıyor. Eğer Saraçoğlu Mahallesi ile ilgili güzel bir şey yapılacaksa, bunun yöntemi zorla tahliye değildir, ortak akılla, katılımcı yöntemle iknadır. Zorla güzellik olmaz. Saraçoğlu Mahallesi’nin TÜRGEV Vakfına verildiğine dair söylentiler dolaşıyor.  Davalarımız devam ediyor, kimseye davlarımızdan vazgeçeriz, Atatürk Orman Çiftliği'ndeki kaçak saraydaki mücadelemizden vazgeçeriz demedik. İyi bir şey yapılıyorsa, birlikte elimizi taşın altına koyarız dedik. Söz verdik, sözümüzün arkasındayız. Ancak yanlış bir şey yapıyorsanız, Mimarlar Odası Ankara Şubesi yanlışa yanlış der gereğini yapar. Kimseye diyetimiz yok. Kamu yararına bir mücadele veriyoruz. Saraçoğlu Mahallesine bahar geliyor. Baharda şenlenecek etkinliklerimize herkesi katılmaya çağırıyoruz”

Saraçoğlu Mahallesi’nin Bakanlar Kurulu tarafından riskli alan ilan edilmesi Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve lojmanlarda oturanlar tarafından yargı sürecine taşınmış ve karar iptal edilmişti. İkinci kez Riskli alan edilen Saraçoğlu Mahallesinin davsı devam ederken, bu kez de lojman statüsü kaldırılarak Maliye Bakanlığına devredilmişti. Lojman statüsünün kaldırılması kararı da Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından yargıya taşınmıştı. Mimarlar Odası Ankara Şubesinin, Saraçoğlu Mahallesine ilişkin Mücadelesi 1994 li yılarda Mahallenin satışa çıkartılmasıyla başlamış ve verilen mücadele ile satış engellenmişti.  Saraçoğlu Mahallesi’nin yıkılmadan restore edilerek, Güvenpark ve Kızılay kent merkezini de içerisine alan bir kamusal kullanım fikri ile kentle bütünleşebilmesi için Ulucanlar Cezaevi’nin müze olması sürecinde olduğu gibi “kent düşleri fikir proje yarışması açılmıştı”.  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ankara Ticaret Odası, Saraçoğlu mahallesinin geleceğinin katılımcı bir yöntemle belirlenmesi için “Saraçoğlu geleceğini arıyor fikir proje yarışması”  açılması için kamuoyu önünde söz vermişlerdi. Ancak yarışma bakanlık tarafından açılmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/mimarlar-odasindan-saracoglu-yaniti-gomulmene-gerek-yok_129304.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!