Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

“Taklitle Mücadelenin Bir Külfeti Var”

Çebi Satış ve Pazarlama Müdürü Ruşen Keleşoğlu, sektördeki en önemli sıkıntının taklit olduğunu dile getirdi ve “Bununla mücadele hem zaman alıyor hem bir külfeti var hem de biz işi yasal olarak durdurana kadar taklitçiler yapacağını yapmış oluyor” diyor.

yapi.com.tr

37. Yapı Fuarı-Turkeybuild İstanbul’da Çebi Satış ve Pazarlama Müdürü Ruşen Keleşoğlu ile bir araya geldik. Keleşoğlu, 2013 yılının sektördeki herkes adına iyi bir yıl olduğunu ancak 17 Aralık’tan sonra gidişatın değiştiğine vurgu yaptı: “17 Aralık olaylarına kadar her şey gayet güzel gidiyordu. Son ayda yaşadığımız olumsuzluk yeni yılın ilk üç ayına kadar sirayet etti. Ama dördüncü aydan itibaren toparlanmaya başladık. Bunun firmamız için de sektör için de geçerli olduğunu düşünüyorum. Nisan ayı yine önceki yıllar gibi hareketli, istediğimiz rakamlara ulaştığımız bir ay oldu. 2014 yılının ilk çeyreğini kaybettik aslında. Ama hiçbir zaman ümidimizi yitirmedik ya da yaşanan olumsuzluklardan ve piyasadaki söylentilerden etkilenerek hareket etmedik. 2014 bizim için iyi bir yıl olacak”.

Çebi olarak sektörde yaşadıkları en büyük sıkıntının taklit olduğunu dile getiren Keleşoğlu; “Biz yapılması gereken her şeyi yapıyoruz; Ar-Ge olsun, kalite olsun, kendimizi geliştirmek olsun; her yıl yeni ürünler tasarlayıp, üretip satışa sunuyoruz. Ancak bir fuar sonrası ya da ilk satıştan sonra ürünlerimizin birebir taklidi yapılabiliyor. Bununla mücadele hem zaman alıyor hem bir külfeti var hem de biz işi yasal olarak durdurana kadar taklitçiler yapacağını yapmış oluyor. Diğer taraftan Çin faktörü var bizim sektörümüzde. Yerli üreticilerin ürün seçerken Çin malına talepleri olmasa Çin prim yapmayacaktır” dedi.

Keleşoğlu, Çebi olarak Ar-Ge’ye de önemli bir yatırım yaptıklarını belirtti: “Çebi, Ar-Ge anlamında sektörde en çok bedel ödeyen firmalardan birisi. Şu an bünyemizde üç tasarımcı arkadaşımız var ve sürekli yeni tasarımlar çiziyor. Tasarımları önce şekil olarak beğeniye sunuyoruz; daha sonra test laboratuarlarımızda testlere tabi tutuyoruz. Çünkü her tasarım aynı mukavemeti göstermeyebiliyor. Laboratuarlarımızdan geçmeyen bir ürünü asla üretmiyoruz”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taklitle-mucadelenin-bir-kulfeti-var_120237.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!