Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taksim'in İhtiyacı Olan Cesur Bir Karar

Her ne kadar trafiğin yer altına alınmasının doğuracağı sakıncalar da dillendirilse de, Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi tartışmasında daha çok yüzeyde yapılması / yapılmaması öngörülen düzenlemelere odaklanıldı. İstanbul Teknik Ünüversitesi İnşaat Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Haluk Gerçek'e ulaşım ayağını sorduk.

Mesut Tufan
1 Taksim'in İhtiyacı Olan Cesur Bir Karar

strong>Meydanda yer altına inilmeden ulaşım açısından nasıl bir düzenleme yapılabilir, bu düzenlemenin öncelikleri ne olur?

Meydandaki motorlu araç trafiği ve yaya alanları ile ilgili düzenlemeleri, yerin altına inmeden yüzeyde çözümlemek mümkün. Dünyada birçok kentte, meydanlarla ilgili düzenlemeler böyle yapılıyor; ama bizde, genelde ‘karayolcu’ bir bakış açısıyla ilk akla gelen çözüm, motorlu araç trafiğini yerin altına alarak yayalardan ayırmak oluyor. Bu çözümde öncelik gene araç trafiğine verilmiş oluyor. Ama bunun sonucunda da, şehir plancılarının da özellikle üzerinde durduğu, başka sorunlar ortaya çıkıyor. Trafiği yerin altına almak için bağlantı yolları üzerinde, istinad duvarları ile desteklenen derin tünel ağızları yapmak gerekiyor. Bu ağızlar meydanın giriş çıkışlarında ciddi engeller oluşturuyor; insanlar karşıdan karşıya geçemiyorlar. Kentsel tasarım açısından çok kötü, çirkin ve yanlış bir uygulama.

Bunu, bütün çağdaş kentlerde uygulandığı gibi çözmek için, meydandaki motorlu araç trafiğine ayrılan alanları planlı, akılcı biçimde azaltmak gerek. Bu, meydana daha az motorlu araç gelmesini sağlayacak şekilde yayalara ayrılan mekanı arttırıp, yola ayrılan alanları azaltmak anlamına geliyor. Dünyada bunun çok güzel örnekleri var. Avrupa Komisyonu’nun en son yayımladığı raporlardan birinde Almanya, İngiltere, Fransa, Danimarka gibi ülkelerin kentlerinde, motorlu araçlara ayrılan mekanın kademeli olarak nasıl azaltılarak insanlara ayrılmış mekanlar haline dönüştürüldüğü ayrıntılı biçimde açıklanıyor.TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4
http://www.yapi.com.tr/haberler/taksimin-ihtiyaci-olan-cesur-bir-karar_91033.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Hocama katılmamak mümkün değil, geleceğimizi ve gelecek kuşaklara bırakılacak kentsel mekanları bu güne kadar hep günlük veya bir takım çıkar çevrelerinin menfaatleri doğrultusunda yok ettik. Taksim meydanının da yok edilmesine, bu kentte yaşayan bir vatandaş olarak, gelecek kuşaklar tarafından duyarsız bireyler olarak anılmamak için, izin vermemeliyiz. Bu konuda düşünen, davranan her kişi ve kuruluşa minnettar kalacağım. Saygılar YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!