Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ'den 'Yanlış Hesap' Savunması

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında 'konut satışlarındaki taksit ve borç bakiyelerinin yanlış hesaplandığı' şeklinde haberlerin yer aldığı ifade edilerek; söz konusu haberlerin gerçeği yansıtmadığı savunuldu.

yapi.com.tr / AA
TOKİ'den 'Yanlış Hesap' Savunması

İdarece satışa sunulan projelerin taksit ve borç bakiyelerinin belirlenmesinde iki ayrı oran kullanıldığına işaret edilen TOKİ açıklamasında, "Bunlardan biri, bir önceki 6 aylık memur maaş artış oranı (MMAO), diğeri ise bir önceki 6 aylık MMAO, Tüketici Fiyat Endeksi ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi arasından seçilen en düşük orandır" denildi.

Açıklamada, uygulamalarında esas alınan oranların yorumlara sebebiyet vermemek amacıyla İdarece hesaplanmadığı, ilgili ve yetkili kurumlar Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Türkiye İstatistik Kurumundan talep edildiği, bu kurumlarca bildirilen oranların hiçbir değişiklik yapılmadan kullanıldığı belirtildi.

Memur maaş artış oranına endeksli projelerde taksit ve borç bakiyeleri güncellenirken, konut alıcılarıyla yapılan sözleşme gereği, güncelleme yapılacak dönemdeki memur maaş artış oranı değil, bir önceki 6 aylık artış oranına bakıldığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Memur maaş  artış oranına göre taksit ve borç bakiyeleri güncellenen projelerde, 1 Ocak-30 Haziran 2014 dönemi artışı, bir önceki 6 aylık memur maaş artış oranında güncellenmiştir. Bu oran memurlara Temmuz 2013'te verilen artış oranıdır. Bu oran ise yüzde 4'tür. 1 Temmuz-31 Aralık 2014 dönemi artışı, memur maaşlarına Ocak 2014'te yapılan artışa göre gerçekleştirilmiştir. Memurlara ocak ayında verilen yüzde 0,27 enflasyon zammı ile seyyanen yapılan brüt 175 liralık zam, ortalama net memur maaşını toplamda yüzde 6,5 artırmıştır. Bu doğrultuda konut alıcılarının taksitleri bu yıl temmuzda yüzde 6,5 oranında artırılmıştır".

Bu yıl Temmuz'da memur maaşlarına zam yapılmadığı anımsatılan açıklamada, yıl sonuna kadar da herhangi artış yapılmaması durumunda, Temmuz 2015'e kadar konut alıcılarının taksit ve borç bakiyelerinin artmayacağı belirtildi.

Ocak 2015 itibarıyla son üç dönem için ortalama artış oranı hesaplarına yer verilen açıklamada, bu yıl Ocak-Haziran'da yüzde 4, Temmuz-Aralık'ta yüzde 6,50, gelecek yıl Ocak-Haziran'da yüzde 0 olmak üzere, ortalama artışın yüzde 3,50 hesaplandığı kaydedildi.

Açıklamada, "Yanlış bir hesaplama yapılmayıp, konut alıcılarıyla gerçekleştirilen sözleşmeler çerçevesinde gerekli artışlar yapılmaktadır" ifadesine yer verildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiden-yanlis-hesap-savunmasi_122918.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!