Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Türkiye Dünyanın Önemli Güneş Enerjisi Pazarlarından Olacak

Yingli Solar Türkiye Müdürü Uğur Kılıç, yakın dönemde ABD, Japonya ve Kanada’nın yanında Türkiye’nin de güneş enerjisi pazarında önemli bir ülke olacağını söyledi.

yapi.com.tr
Türkiye Dünyanın Önemli Güneş Enerjisi Pazarlarından Olacak

Merkezi Çin’de bulunan, 2012 ve 2013 yıllarını dünya pazar lideri olarak kapatan dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden Yingli Solar Türkiye Müdürü Uğur Kılıç, İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen Temiz Enerji Günleri 2014 Konferansı’na katıldı. Kılıç güneş enerjisi alanında Avrupa’da bir gerileme olduğuna dikkat çekerek; Çin, Kanada, ABD gibi ülkelerde pazarın büyüdüğünü, Türkiye’nin de güneş enerjisi pazarında önemli bir yeri olduğunu sözlerine ekledi. Kılıç, Yingli Solar’ın üretiminin büyük bir kısmını Çin’e sattığını belirterek; sahip oldukları üç Ar-Ge laboratuvarında güneş paneli hücrelerinin verimliliğini artırmak ve hammadde fiyatlarındaki artışa rağmen silikon dışı hammaddelerde maliyetleri düşürmek için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Türkiye’de güneşin 2030 hedefi 15 GW

Türkiye’nin 2030 yılına kadar hedefinin toplam enerji üretiminin en az yüzde 50’lik bölümünü yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmek olduğunu sözlerine ekleyen Kılıç, şöyle devam etti:

“Yenilenebilir alanda rüzgarda atılım var ancak güneşte bu atılımı yakalayamadık. Ancak 2030 hedefine baktığımızda Türkiye’de enerji kaynaklarının yüzde 50’sinin minimum YEK kaynaklarından oluşması hedefleniyor. Burada rüzgar ve hidroelektrik kaynaklar başlıca rolü oynuyor ama güneş için ise yüzde 10 bölüm gibi bir pay öngörülüyor ki bu da 15 GW gibi bir güce tekabül ediyor”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiye-dunyanin-onemli-gunes-enerjisi-pazarlarindan-olacak_119909.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!