Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Wagner Doğu Anadolu'da Güneşten Elektrik Üretecek

Alman Wagner firması, Doğu Anadolu Bölgesi'nde güneş enerjisinden elektrik üretmek için Erzurum'daki bir firmayla protokol imzaladı.

yapi.com.tr / AA
Wagner Doğu Anadolu'da Güneşten Elektrik Üretecek

Erkal Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ergüney ile Wagner Genel Müdürü Sabine Altmann arasında işbirliği protokolü imzalandı (Foto: Selami Küçükoğlu / AA)

Erkal Elektrik ve Wagner firması arasında düzenlenen protokol törenine, Wagner adına Sabine Altmann, Ogeday Baltacıoğlu ile Erkal Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ergüney ve şirket yetkilileri katıldı.

Önemli bir potansiyele sahip olan Türkiye'de neden güneş enerjisinden yararlanılmasın?

Sabine Altmann, burada yaptığı açıklamada, firma olarak bölgede güneş enerjisinin kullanılmasının yaygınlaşmasını hedeflediklerini söyledi. Türkiye'nin, Almanya'ya göre güneş enerjisi verimi açısından daha büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Altmann, "Almanya, Türkiye'ye oranla çok düşük güneş enerjisi almasına rağmen yıllardır Almanya'da güneş enerjisi kullanılıyor. Türkiye'deki enerji verimi yüksek olduğu için buraya yıllardır yatırım yaptık ve bunun karşılığını da alıyoruz. Almanlar tatil için bile güneşin olduğu yerlere gidiyor ve gittikleri yerin başında Türkiye var. Güneş enerjisi verimi bakımından oldukça önemli bir potansiyele sahip olan Türkiye'de, neden güneş enerjisinden yararlanılmasın" diye konuştu.


Altmann, güneş enerji kullanan ülkelerde enerjiye harcanın paranın ekonomiye geri döndüğünü dile getirdi. Türkiye'nin enerjide dışa bağımlılığını azaltmasında güneş enerjisinin önemine değinen Altmann, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin dış açığındaki rakamın yaklaşık yüzde 58'i fosil yakıtlarına yani enerjiye gidiyor. Türkiye'de dışa bağımlılık fazla ve bunun büyük bir oranı enerjiye gidiyor. Bedava olan güneş enerjisini kullanma oranı arttıkça, dışa bağımlılık ortadan kalkacak. Üstelik istihdam için güneş enerjisi çok önemli. Almanya'da sadece solar enerjide 70 bin kişi çalışmakta. Rüzgar enerjisini de eklediğinizde ciddi bir istihdam söz konusu. Güneş enerjisi istihdam için çok önemli bir konuma sahip. Dışa bağımlılık azalacak, istihdam artacak. Bunları üst üste koyunca ülke ekonomisine büyük katkı sağlar. Rüzgar ve güneş enerjisi arasında bir ayrım yapmak ise yanlış olur. Rüzgar ve güneş enerjisi için Türkiye çok önemli bir potansiyele sahip".

Zafer Ergüney de protokol kapsamında yapılacak, modül/fotovoltik panel, inverter ve güneş enerjisi montaj malzemeleri hakkında teknik bilgi verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/wagner-dogu-anadoluda-gunesten-elektrik-uretecek_118057.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!