Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Sistemleri Kırıp Yeniden Üretebilirsiniz!

Yeşil sertifikalı binaların tercihi Therrawood ürünleri hakkında bilgi veren UCM Kompozit Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Bozyiğit, uluslararası ölçekte yenilikçi ürünler sunan markanın hizmet alanlarını ve yayıldığı coğrafyayı anlattı.

Bu Sistemleri Kırıp Yeniden Üretebilirsiniz!

UCM Kompozit ve Therrawood markası hakkında bilgi alabilir miyiz?

Cemal Bozyiğit (UCM Kompozit Yönetim Kurulu Başkanı): Firmamızın adı UCM Kompozit, ürünlerimiz ise Therrawood adı altında pazarlanıyor. Dış mekanda ve ıslak hacimlerde kullanılan ahşap kompozit yapı malzemeleri üretiyoruz. Ahşap kompozit, ahşap ve polimerin bir araya gelmesiyle oluşan bir malzeme. Kaliteli ahşap tozları öğütülüp kurutuluyor ve yüksek ısıda polimer ile karıştırılıyor. Daha sonra da soğutulup ekstrüde ediliyor. Ekstrüzyon yoluyla elde edilen profiller bir araya gelerek bir sistem oluşturuyor.

UCM Kompozit’in başlangıç ürünü Deck yani döşeme kaplamaları sistemiydi. Daha sonra ‘Deck’in varyasyonu olarak Karo Deckler yani hazır modüler sistemler ürettik. Bunları, kapalı ve açık pergolalar, hareketli gölge sistemleri, cephe kaplama sistemleri ve çitler izledi. Ürün gamımızın tamamı dış mekan ürünlerinden oluşuyor.Kırıntılarından yeniden doğan malzeme...

Peki Yapı Fuarı İzmir’de ziyaretçilere sunduğunuz yeni bir ürün grubu var mı?


Çit grubu bu senenin yeni ürünü. Ayrıca, gölge sistemlerimizdeki bazı eksikleri gidererek geliştirdik. Hem Türkiye pazarı hem de dünya için yenilikçi ürünler sunuyoruz. Çünkü daha önce bu ürünler ya ahşap ya da plastik olarak kullanılıyordu. Şu anda hepsi, birbirinin kuvvetli yönlerini alacak şekilde karıştırılmış durumda.

% 100 geri dönüştürülebilir bir ürün olması da çok enteresan. Bu ürünü aldığınızda siz 20 yıl garanti veriyoruz ama eğer sıkılır ve değiştirmek isterseniz de bunu kırıp, geriye hiçbir artık bırakmadan tekrar üretebiliyoruz. Bu nedenle yeşil sertifikalı binalarda genellikle bizim ürünlerimiz tercih ediliyor. Örneğin, LEED sertifikası alan Tekfen Levent Ofis binasında UCM Kompozit ürünleri kullanıldı. LEED sertifikası adayı Tekfen Kağıthane, uygulaması başlayan Eczacıbaşı Orman Ada, Trump Towers, Mesa Çengelköy, Çeşme Marina diğer referanslarımızdan bazıları…


Yapı Fuarı İzmir vesilesiyle Ege pazarına ilişkin bir değerlendirme alabilir miyiz sizden?  

Ege Bölgesi bizim için en önemli pazar. Bayi kanallarımıza bakıldığında, ürünlerimiz üç kanalla satılıyor. Birincisi iç piyasa bayi teşkilatı. Bu kanalda 38 sözleşmeli bayimiz bulunuyor. Çanakkale’den başlıyor, İzmir’e iniyor, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Antalya, Osmaniye, Adana’ya kadar gidiyor. Satışlarda ağırlıklı bölgeler Kuzey Ege ve sahil şeridi. İstanbul zaten ayrı bir pazar…
 
Bir de projeler ayağımız var. Projeleri bizzat yapmıyoruz ama forse ediyoruz. Tekfen, Mesa, Sinpaş, Soyak gibi büyük inşaat firmaları ile çalışıyoruz,. Bunlar sürekli çalıştığımız ve neredeyse tüm projelerini yaptığımız firmalar. Ayrıca irili ufaklı konut ve otel projelerinde yer alıyoruz. Bunun dışında bir de ihracat ayağımız var."Ürünlerimizi en ufak vidasına kadar, sistem şeklinde sunuyoruz"

İhracat ayağında hangi ülkelerle çalışıyorsunuz?

Ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleriyle… Portekiz, İspanya, İtalya, İsviçre, Fransa, Romanya, Yunanistan. Bu tarafta Azerbaycan, Gürcistan, İran, Irak, Kıbrıs bizim için önemli bir ayak. Kuzey Afrika’da Fas, Mısır, Katar diğer ağırlıklı pazarlarımız.

Ülkelere göre daha çok hangi ürünler tercih ediliyor?

Bölge bölge değişiyor. Mesela deck pazarı, Avrupa’da çok kuvvetli bir pazar. Kuzey Afrika’da pergola ve cephe; Katar ve İran’da pergola ve deck; Azerbaycan ve Gürcistan’da deck ağırlıklı pazarlarımız… Deck’te ürünler gitgide çeşitleniyor. Yeni ürünler sunarken hep bir sistem olmasına dikkat ediyoruz. Yani ürünü satın aldığınızda en ufak vidasına kadar geliyor.

Yapı Fuarı İzmir’in düzenli katılımcılarındansınız. Fuara ilişkin görüşlerinizi paylaşabilir misiniz son olarak?

Burada ana bayilerimizle bir araya geliyoruz. Yeni konut ve otel projelerimiz var. Genelde bu bölgede olduğu için iyi bir fırsat oluyor. Devam eden projelerde ürünleri canlı görme imkanı buluyorlar. Zaten bir Yapı Fuarı İstanbul’da bir de burada bir araya geliyoruz. İstanbul’da, fuar vesilesiyle bayi toplantımızı da yapıyoruz. http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-sistemleri-kirip-yeniden-uretebilirsiniz_102658.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!